NSA i Microsoft ostrzegają przed zagrożeniem Bluekeep

Zarówno gigant IT z Redmond jak i agencja NSA (National Security Agency; Agencja Bezpieczeństwa Narodowego USA) opublikowały dokumenty adresowane do użytkowników komputerów, którymi zarządzają starsze wersje systemu Windows. Namawiają ich do tego, aby jak najszybciej uaktualnili je, jeśli chcą mieć pewność iż komputery są bezpieczne.

W systemach tych wykryto bowiem groźną lukę umożliwiającą przeprowadzanie ataków ransomware podobnych do tych, które kilka lata temu były dziełem szkodliwego oprogramowania WannaCry.

NSA opracowuje rzadko takie apele – a ten o którym mówimy, można znaleźć tutaj - co świadczy o tym, że zagrożenie jest bardzo poważne. Chodzi o lukę BlueKeep, która znajduje się w systemach Windows 7, Windows XP i Server 2003 i 2008.

Zobacz również:

  • AI w walce z przestępstwami finansowymi
  • Prevalent wprowadza Alfreda, generatywnego kamerdynera AI do zarządzania ryzykiem
  • Luka w zabezpieczeniach WordPress

Jest to na tyle poważne zagrożenie, mogące sparaliżować pracę wielu systemów IT, że Microsoft opracował już łatę dla systemu Windows XP, który nie jest przez niego wspierany techniczny od pięciu lat. Łatę tę można pobierać z tej strony.

W apelu NSA czytamy: Jest to ten rodzaj luki, z której często korzystają cyberprzestępcy opracowując kod, który potrafi przez nią dostać się do systemu IT. Luka ta może zostać wykorzystana do przeprowadzenia ataków typu DDoS (odmowa świadczenia usług). Prawdopodobnie jest tylko kwestią czasu, zanim złośliwy kod wykorzystujący tę będzie powszechnie dostępny. Obawiamy się, że hakerzy wykorzystają lukę do przeprowadzania ataków typu ransomware oraz innych sposobów włamywania się do komputerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200