NOWY PAKIET NORTONA - NORTON UTILITIES 6.0

10 czerwca 1991 roku firma Symantec rozpoczęła sprzedaż pakietu Norton Utilities 6.0.

10 czerwca 1991 roku firma Symantec rozpoczęła sprzedaż pakietu Norton Utilities 6.0. Program posiada szereg nowych możliwości, które czynią z niego narzędzie szybsze, bardziej efektywne i łatwiejsze w użyciu. To, co już w poprzednim pakiecie było bardzo cenione, czyli umiejętność odzyskiwania utraconych danych, zostało ulepszone i bardziej zautomatyzowane. Operacje na zbiorach są w tej wersji jeszcze bezpieczniejsze. Wersja 6.0 jest w pełni zgodna z MS DOS 5.0 i wykorzystuje wszystkie nowe mechanizmy, jakich on dostarcza. Norton Utilities 6.0 może pracować pod kontrolą systemu operacyjnego MS DOS 2.0 lub wyższym.

Program Speed Disk z pakietu Norton Utilities 6.0 oferuje pełne bezpieczeństwo operacji (korzysta przy tym z Task- Switcher w MS DOS 5.0), działa na dyskach o większej pojemności i jest cztero krotnie szybszy od poprzedniej wersji. Nowy program w pakiecie, NDOS dodaje do MS DOS około 200 nowych komend lub ich rozszerzeń. Z narzędzi Nortona można korzystać albo za pomocą pełnoekranowego menu, albo wywołując odpowiedni program z wiersza rozkazów (linii komend).

Najważniejsze cechy

Nowy program NDOS poszerza możliwości DOS i redukuje ilość pamięci wymaganej przez system. Użytkownik może, dla lepszej identyfikacji, dodawać do nazwy opis zbiorów (do 40 znaków). W skład NDOS wchodzi poszerzony język "batchowy" o możliwościach porównywalnych z klasycznym językiem programowania. NDOS posiada rozbudowany sposób edycji rozkazów. Jest on użyteczny zarówno w sieci, jak i w środo wisku Windows 3-0.

Norton Change Directory jest wyposażony w nowe możliwości związane z operacjami "prune and graft" (przeniesienie gałęzi), kopiowania i usuwania katalogów - pozwala na wykonywanie tych działań w sieci, jak również między różnymi dyskami. UnErase gwarantuje 100% sukcesu, jeśli jest stosowany Erase Protect, także w sieci. File Fix potrafi automatycznie "naprawiać" arkusze kalkulacyjne i bazy danych, nawet za pośrednictwem sieci.

Bardziej efektywny

Programy rezydentne z pakietu Norton Utilities 6.0, takie jak Era.se Protect, Disk Monitor i Norton Cache, automatycznie ładują się w pamięci powyżej 640 KB, o ile jest to możliwe. Wykorzystują one w pełni mechanizm zarządzania pamięcią, w jaki jest wyposażony MS DOS 5.0, jak i możliwości takich zarządców pamięci jak QEMM i 386MAX.

Każdy z programów z Norton Utilities 6.0 zajmuje o około 40% mniej miejsca na dysku w stosunku do poprzedniej wersji.

O większych możliwościach

Program Norton Disk Doctor automatycznie rozwiązuje większość problemów związanych z dyskiem. Wraz z Speed Disk umie wykorzystywać dodatkową pamięć przy operacjach na dyskach o dużych pojemnościach. Również UnErase i UnFormat zostały tak zmodyfikowane, aby bardziej efektywnie działać na "dużych" dyskach. System Information został wzbogacony o raport o wyko rzystaniu pamięci rozszerzonej i rozbudowanej.

Każda opcja, która jest dostępna z programu, jest również dostępna z wiersza rozkazów. Mniejsze, lecz użyteczne i bardzo popularne narzędzia, takie jak Directo ry Sort, Linę Print, File Attributes, File Size, File Date, Text Search i File Locate zostały ulepszone i rozbudowane.

Łatwiejszy w użyciu

Norton On-line Advice Menu to pożyteczny leksykon DOS. Sugeruje on rozwiązania i rozwiązuje ponad 115 problemów najczęściej spotykanych przy pracy z MS DOS i z takimi popularnymi programami jak WordPerfect, Lotus 1-2-3 i dBase. NDOS pozwala użytkownikowi na korzystanie z suflera (help) dla każdej z komend DOS (włącznie z nowymi rozkazami MS DOS 5.0).

Wspomaganie Windows

Norton Cache doskonale zastępuje SMARTDrive z Windows. Jest szybszy od SMARTDrive i po przedniej wersji Norton Cache. Zachowuje się bardzo inteligentnie w mieszanym środowisku DOS-Windows, działa tak, by optymalizować wykonywanie programów i dla MS DOS, i dla Windows. Każdy z programów zawartych w Norton Utilities 6.0 jest wyposażony w piktogram (ikonę) do Windows.

Norton Utilities 6.0 zapewnia pełne bezpieczeństwo danych przy pracy z siecią, w wielozadaniowym środowisku Windows, jak i z nowym narzędziem w MS DOS 5.0 - Task-Switcher (przełącznikiem zadań).

Wspomaganie MS DOS 5.0

Techniki odzyskiwania danych zastosowane w Norton Utilities 6.0 są bardzo zaawansowane. MS DOS 5.0 dysponuje tylko pros-, tymi narzędziami. Safe Format zawiera już opcję formatowania dyskietek 3,5-calowych na 2,88 MB.

Programy rezydentne z pakietu Norton Utilities 6.0 są ładowane do górnych obszarów pamięci i korzystają z usług zarządcy pamięci z DOS 5.0. Dodatkowo pakiet współpracuje z nowym modułem MS DOS 5.0 Task Switcher - kontrolując przełączanie zadań, zabezpiecza się w ten sposób przed przerwaniem operacji związanych z "naprawą" dysku czy odzyskiwaniem utraconych danych. Daje to gwarancję bezpiecznej pracy w środowisku wielozadaniowym. Norton Utilities 6.0 zapewnia też bogaty help (pomoc) dla MS DOS 5.0.

Wymagania sprzętowe

Norton Utilities 6.0 współpracuje z wersją DOS 2.0 lub wyższą na komputerach IBM PC/XT/AT, PS/2 i na w pełni znimi zgodnych. Program działa w sieci (dla sieci No vell posiada dodatkowe możliwości). Jest w pełni kompatybilny z Windows 3.0.

Firma Symantec proponuje sprzedaż promocyjną Norton Utilities 6.0 - zakup MS DOS 5.0 upoważnia do zakupu pakietu Nortona za dużo niższą cenę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200