NOWOŚCI RYNKOWE

Microsoft Office wchodzi do produkcji

Pakiet biurowy Microsoft Office 2013 jest już gotowy do produkcji. Do sprzedaży trafi w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kolejna wersja pakietu biurowego Microsoft Office ma już kompletną funkcjonalność i przeszła zaplanowane testy. Zyskała w ten sposób status RTM (Ready to Manufacture) i w najbliższym miesiącu trafi do użytkowników korporacyjnych. Szeroka dystrybucja została zaplanowana na początek przyszłego roku. Oprogramowanie będzie dostępne w różnych kanałach dystrybucji, zarówno dla odbiorców firmowych, jak i indywidualnych.

Nowa wersja o nazwie Office 2013 będzie aplikacją desktopową, ale równocześnie odbędzie się aktualizacja wersji sprzedawanej w modelu usługowym Office 365. Według Microsoftu nowa wersja webowa ma skutecznie konkurować z innymi ofertami pakietów biurowych online, takimi jak Google Docs.

Szczegółowy harmonogram aktualizacji wygląda następująco:

- Korporacyjni klienci usługi Office 365 otrzymają nowe funkcje razem z planowaną aktualizacją, która rozpocznie się w listopadzie.

- Klienci z licencją Software Assurance będą mogli pobrać pakiet Office 2013 w połowie listopada, razem z nowymi produktami, takimi jak: Sharepoint 2013, Lync 2013 oraz Exchange 2013.

- Deweloperzy i inni specjaliści IT będą mogli pobrać pakiet Office 2013 również w połowie listopada, korzystając z subskrypcji TechNet oraz MSDN.

- Nieco później ukaże się wersja pakietu Office dla użytkowników tabletów z systemem Windows RT. Prawdopodobny termin powinien być zbliżony do rozpoczęcia sprzedaży Windows 8.

Microsoft informuje, że szczegóły dotyczące wszystkich wydań oraz cennik zostaną podane później.

MySQL 5.6 w wersji Release Candidate

Niedawno została wydana wersja rozwojowa MySQL 5.6 RC, najpopularniejszej bazy danych dla aplikacji webowych na świecie. Usprawnienia dotyczą głównie: InnoDB, optymalizatora, narzędzi replikacji, cache procesora, nowych schematów związanych z wydajnością oraz wątków i pracy współbieżnej. Szczególnie widoczne jest przyspieszenie pracy zapytań odczytujących dane - MySQL 5.6.7 jest ponad 2 razy szybszy od 5.5.28, przy czym może wykorzystać 48 rdzeni. Trwają prace nad obsługą 64 rdzeni w jednej instancji bazy. W wydaniu 5.6 RC wprowadzono także nowe operacje, które w InnoDB można wykonywać online - to dodawanie indeksów, kolumn, obcych kluczy, zmiana nazwy kolumny czy tabeli, tworzenie podstawowego klucza i odbudowa indeksu klastrowego.

Disaster recovery w oprogramowaniu Symanteca

Do najnowszej wersji oprogramowania Symantec Veritas Cluster Server (VCS) wprowadzono opcję przyspieszającą odtwarzanie po awarii maszyn wirtualnych VMware. Do tego celu wykorzystany zostanie mechanizm bezprzerwowego przenoszenia maszyn między węzłami klastra VMware nazywany vMotion. VCS umożliwi także przełączenie do rezerwowej maszyny wirtualnej w przypadku awarii systemu operacyjnego lub serwera hostującego, bez konieczności jej restartu. Jest to istotne w przypadku awarii obrazu maszyny wirtualnej bądź jej zniszczenia przez błąd systemu operacyjnego lub aplikacji.

Użycie VCS umożliwia przełączenie do drugiej maszyny bez konieczności wymuszania natychmiastowego restartu. W poprzedniej wersji przyczyną przełączenia była awaria sprzętu, obecnie jest to również awaria oprogramowania. Przełączenie można także zrealizować po to, by przeprowadzić zaplanowane zadania, takie jak konserwacja sprzętu lub oprogramowania, których nie można wykonać bez restartu systemu operacyjnego maszyny wirtualnej.

Najnowsza wersja oprogramowania VCS będzie dostępna jeszcze w październiku bieżącego roku.

Nowa macierz firmy Iomega

Macierze dyskowe firmy Iomega były dotąd kojarzone z produktami dla małych firm. Najnowsza macierz Storcenter pc12-450r o rozmiarze 2U jest pojemniejsza i szybsza od poprzednich: jest w stanie przechować do 48 TB danych na 12 dyskach. Macierz można obsadzić dyskami mechanicznymi o pojemności 4 TB każdy, osiągając w ten sposób surową pojemność 48 TB (użyteczna pojemność jest mniejsza przez najczęściej wykorzystywaną nadmiarowość RAID). Można także wykorzystać dyski SSD, uzyskując większą wydajność. W urządzeniu są wolne dwa sloty PCI-Express, co zapewni w przyszłości rozbudowę o karty 10GbE.

W macierzy wykorzystane są procesory Intel Xeon E3-1200 v2, razem z urządzeniem sprzedawane jest oprogramowanie antywirusowe McAfee VirusScan Enterprise.

Cena urządzenia w USA zaczyna się od 7 tys. USD za wersję 4 TB. To wysoka kwota, ale macierz będzie można rozbudować o pojemne dyski twarde, do 48 TB pojemności włącznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200