NOM pozywa TP S.A. za stosowanie praktyk monopolistycznych

Operator złożył do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko Telekomunikacji Polskiej S.A. NOM zarzuca dominującemu operatorowi stosowanie praktyk monopolistycznych na rynku międzystrefowych usług telekomunikacyjnych.

Niezależny Operator Międzystrefowy skierował 11 lipca br. wniosek do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeciwko Telekomunikacji Polskiej S.A. Wniosek zakłada wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie stosowania przez TP S.A. praktyk monopolistycznych. NOM zarzuca narodowemu operatorowi niezgodne z prawem działania reklamowe w sferze międzymiastowych usług telekomunikacyjnych. Zdaniem NOM-u, TP S.A. nie informując swoich abonentów o możliwości wyboru innego operatora międzystrefowego i innego prefiksu, narusza przepisy obowiązującego Rozporządzenia Ministra Łączności z 8 lutego 1996 r. (Dz.U. 117 z 1995 r. poz. 564 z późniejszymi zmianami). Zgodnie z nimi, operator strefowy ma obowiązek informowania swoich abonentów o możliwości wyboru innego operatora międzystrefowego. Reklamy TP S.A. sugerują, iż wybranie po zerze numeru 1033 jest warunkiem niezbędnym do uzyskania połączenia międzymiastowego.

"Wystąpiliśmy z wnioskiem do UOKiK o wszczęcie postępowania przeciwko TP S.A., gdyż uważamy, że Telekomunikacja Polska podważyła kompetencje UOKiK. Na wezwanie urzędu z 6 lipca br. o zaniechanie rozpowszechniania reklam połączeń międzymiastowych, wprowadzających abonentów w błąd, odpowiedziała, że stanowisko UOKiK jest dla niej niezrozumiałe, a argumentacja prawna jest błędna. Chcemy skierować sprawę na drogę sądową, ponieważ inicjatywa UOKiK nie niosła ze sobą żadnych sankcji dla TP S.A., była jedynie formą ostrzeżenia. Telekomunikacja nadal robi co chce, a jej niekonkurencyjne działania pozostają bezkarne", wyjaśnił Marcin Gruszka, rzecznik prasowy NOM-u.

Zobacz również:

  • Ta firma oskarża Facebooka o przywłaszczenie sobie jej nazwy
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Od 1 lipca br. rynek połączeń międzymiastowych TP S.A. dzieli z Niezależnym Operatorem Międzystrefowym. Oferuje on połączenia międzymiastowe tańsze o ok. 10% w stosunku do cennika TP S.A. Prefiks NOM-u to 1044. "Liczymy, że poprzez umożliwienie działań konkurencyjnych na polskim międzystrefowym rynku telekomunikacyjnym, zaczną spadać ceny rozmów i zwiększy się liczba abonentów. Do końca tego roku chcielibyśmy zdobyć 10% udziału w rynku połączeń międzystrefowych. Telekomunikacja Polska S.A. traktuje NOM jako małego operatorka, który odważył się jej podskoczyć. A w tym momencie jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia liczby abonentów planowanych na koniec tego roku", dodał M. Gruszka.

Firma Niezależny Operator Międzystrefowy Sp. z o.o. powstała w listopadzie 1999 r. Udziałowcami spółki są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., będące w posiadaniu 50% udziałów spółki, Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. mający 35% udziałów oraz Tel-Energo S.A. z 15% udziałów. Kapitał zakładowy NOM-u wynosi 140 mln zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200