NGN dla operatorów

Od stycznia Cisco Systems wprowadza na rynek produkty NGN, umożliwiające operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług w oparciu o wspólną infrastrukturę opartą na IP. Pozwalają one na przenoszenie dotychczasowych usług (np. telefonicznych) na platformę IP, a więc realizację idei konwergentnych sieci operatorskich o światowym zasięgu.

Aktywnie wchodząca na rynek telekomunikacyjny Cisco Systems zaczęła dostarczać rozwiązania dotąd oferowane przez producentów urządzeń telekomunikacyjnych. Aby osiągnąć oczekiwaną przez operatorów konwergencję usług, operatorzy telekomunikacyjni muszą teraz mieć możliwość świadczenia, obciążania i zarządzania usługami przekazywanymi przez różne media dostępowe. Dla takich aplikacji Cisco zaczęła dostarczać produkty centrali usługowej Service Exchange, która umożliwia świadczenie dowolnych usług za pomocą protokołu IP.

Po przejęciu firmy P-Cube, korporacja oferuje rozwiązania Cisco Service Control dla warstwy zarządzania aplikacjami i abonentami oraz sterowania istniejącymi sieciami IP. Dla operatorów telekomunikacyjnych propozycja Cisco obejmuje budowę nowej architektury sieci NGN w trzech obszarach: konwergencji sieci (jedna bardziej wydajna infrastruktura), konwergencji usług Triple Play (wraz z transmisją danych, głosu i wideo do abonentów stacjonarnych i ruchomych) oraz konwergencji aplikacji (instalowanie nowych usług).

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Wybitny dziennikarz rynku telekomunikacyjnego nie żyje

Usługi operatorskie można już tworzyć za pomocą sieci szkieletowych w oparciu o firmowy router CRS-1, wprowadzony do produkcji w maju ubiegłego roku. Modularna architektura sprzętu i oprogramowania routera operatorskiego pozwala rozbudowywać węzeł w miarę rosnących potrzeb operatora - od początkowej przepływności 1,2 Tb/s do pełnej szybkości 92 Tb/s. Jego uzupełnienie stanowi kolejna wersja routera CRS-1 z ośmioma miejscami na karty o przepustowości 640 Gb/s.

Nowe produkty pozwalają przenosić usługi na platformą sieciową IP/MPLS, co obecnie jest wyznacznikiem światowego trendu telekomunikacji i pozwala operatorom na obniżanie kosztów budowy i obsługi infrastruktury. Po przejęciu Dynamicsoft, firma Cisco zaczęła dostarczać rozwiązania operatorskie, umożliwiające realizację zintegrowanych usług komunikacyjnych opartych na protokole SIP (telefon stacjonarny), dla telefonu mobilnego, aplikacje poczty elektronicznej e-mail oraz obsługę komunikatów przy pomocy jednego urządzenia.

Do szybkiego wejścia na rynek telekomunikacyjny przyczyniła się strategiczna współpraca Cisco Systems i Fujitsu, która zaowocowała dostawą routerów i przełączników dla operatorów i przedsiębiorstw na rynku japońskim. Pierwsze wdrożenia platformy sieciowej z routerami CRS-1 Cisco System przeprowadziła dla użytkowników SoftBank BB (dostawca Yahoo Broadband), w Japońskim Narodowym Instytucie Informatyki oraz dla Centrum Superkomputerowego w Pitsburghu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200