NEC - notebook bez dysku

Japoński koncern NEC stworzył komputer przenośny, który może pracować bez twardego dysku - urządzenie przechowuje system operacyjny i wszystkie aplikacje w pamięć flash ROM. "Bezdyskowy" pecet przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowań korporacyjnych.

Model PC Parafield stworzony został z myślą o firmach, którym zależy na bezpieczeństwie danych - NEC tłumaczy, że komputer w żaden sposób nie może przyczynić się do ich utraty, ponieważ żadne dokumenty nie są w nim przechowywane.

Kilku producentów ma już w swojej ofercie podobne urządzenia - przedstawiciele NEC-a zapewniają jednak, że ich rozwiązanie jest nowatorskie. Jak tłumaczy Hitoshi Onodera (jeden z twórców komputera) większość podobnych komputerów to jedynie terminale, które mogą pracować tylko podłączone do korporacyjnej sieci (aplikacje uruchamiane są na serwerze, tam też zapisywane są dane).

Zobacz również:

  • Microsoft Surface Pro debiutuje z procesorem ARM i wyświetlaczem OLED
NEC - notebook bez dysku

NEC PC Parafield

"PC Parafield" także może pracować w tym trybie - jego wyższość na podobnymi urządzeniami polega na tym, że sieć nie jest mu niezbędna do działania. Jest to możliwe dzięki temu, że komputer wyposażono w pamięci flash ROM, w której zapisany jest system operacyjny oraz zestaw niezbędnych aplikacji. Użytkownik może więc bez problemu pracować bez połączenia sieciowego - efekty swojej pracy może zapisywać np. na przenośnej pamięci flash USB.

Urządzenie wyposażone jest w procesor Intel Pentium M 1,73 GHz, 3 GB pamięci ROM, 512 MB pamięci RAM oraz wyświetlacz o przekątnej 12,1" i rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Komputer sprzedawany jest z preinstalowany systemem Windows XP Pro.

Cenę urządzenia ustalono na 3740 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200