NASA zamierza zastąpić kosmiczne, radiowe systemy komunikacyjne, systemami laserowymi

NASA zamierza zmienić sposób komunikowania się obiektów wystrzeliwanych w kosmos z Ziemią. Chce zastąpić systemy transmitowania danych wykorzystujących fale radiowe systemami laserowymi.

I tak począwszy od przyszłego roku NASA zacznie wykorzystywać technologię komunikacji laserowej, tak aby operacja transmitowania danych na linii kosmos-Ziemia przebiegała szybciej i sprawniej, a dane były maksymalnie bezpieczne . Będzie to możliwe, ponieważ promień lasera może transmitować w ciągu jednej sekundy dużo więcej danych niż fala radiowa, a zhakowanie go jest dużo trudniejsze.

Dlatego NASA zacznie niedługo testować w ramach projektu kryjącego się za skrótem LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) laserowy system komunikacyjny, który będzie transmitować dane z kosmosu na Ziemia od 10 do nawet 100 razy szybciej od istniejących systemów radiowych.

Zobacz również:

  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX
  • Chcą zainstalować sieć światłowodową na Księżycu. "W imię nauki"

Zaprojektowany przez NASA system LCRD ma transmitować dane z kosmosu do dwóch stacji naziemnych z szybkością 1,24 gigabitów na sekundę. Pierwszy taki test będzie przeprowadzony w przyszłym roku przez należące do NASA centrum komunikacyjne Goddard Space Flight Center, znajdujące się w stanie Maryland.

Laserowy system komunikacyjny będzie zainstalowany na pokładzie satelity krążącego wokół Ziemi po orbicie geostacjonarnej. To taka orbita, dzięki której krążący po niej obiekt kosmiczny ma stałą pozycję i znajduje się zawsze nad tym samym obiektem znajdującym się na Ziemi. W tym przypadku będzie do naziemny, laserowy system komunikacyjny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200