NASA wysłała z Kosmosu na Ziemię film przy wykorzystaniu lasera

"Hello, World!" – tak brzmiał tytuł filmu mającego rozdzielczość HD, który NASA przesłała z Kosmosu (ze stacji ISS) na Ziemię za pomocą lasera transmitującego dane z szybkością 50 Mb/s. Był to pierwszy test zaprojektowanego przez agencję kosmiczną systemu komunikacyjnego Optical Payload for Lasercomm Science (OPALS).

System OPALS wysłał z załogowej stacji kosmicznej ISS (International Space Station), krążącej wokół Ziemi na wysokości 415 kilometrów z szybkością 7,665 kilometrów na sekundę, film zakodowany w pliku mającym długość 175 Mb (nieco ponad 20 MB). NASA uważa, że w przyszłości systemy komunikacyjne wykorzystujące fale radiowe – zainstalowane na pokładach różnego rodzaju statków kosmicznych, zarówno tych krążących wokół Ziemi, jak i tych ekspediowanych dalej w Kosmos – zostaną zastąpione systemami łączności wykorzystującymi promień lasera.

Sercem systemu OPALS jest laser mający moc zaledwie 2,5 wata, transmitujący dane za pośrednictwem promienia świetlnego o długości fali 1550 nanometrów. Przygotowany przez NASA film dotarł na Ziemię po upływie 3,5 sekund. Tradycyjny system łączności – wykorzystujący fale radiowe – jest w stanie wykonać takie zadanie w czasie ok. 10 minut. Oznacza to, że system OPALS transmitował dane z szybkością 50 Mb/s.

Zobacz również:

  • Czy Discord to dobre narzędzie dla firm?
NASA wysłała z Kosmosu na Ziemię film przy wykorzystaniu lasera

Obraz zarejestrowany przez kamerę zainstalowaną na stacji ISS - widać na nim w tle Księżyc, a na pierwszym planie laserowy system komunikacyjny OPALS

Projekt OPALS jest jednym z wielu, jakie testuje obecnie NASA. Wchodzi on w skład szerszej inicjatywy noszącej nazwę Space Technology Mission Directorate. Inicjatywy, która ma zaowocować powstaniem szeregu nowatorskich rozwiązań i technologii, które znajdą zastosowanie zarówno w Kosmosie, jak i na Ziemi.

I tak np. w październiku zeszłego roku agencja wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną próbnik LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), który krążył wokół Księżyca. Na jego pokładzie znajdował się, oprócz wielu innych eksperymentalnych systemów, również komunikacyjny system laserowy noszący nazwę LLCD (Lunar Laser Communications Demonstration). Był to pierwszy eksperyment technologiczny pozwalający przetestować, jak tego typu rozwiązanie sprawuje się w Kosmosie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200