NASA bada możliwości laserowej komunikacji kosmicznej

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że udało się jej odebrać dane z sondy kosmicznej oddalonej od Ziemi o ok.16 mln kilometrów. Łączność nawiązano nie za pomocą fal radiowych, ale lasera.

Grafika: NASA

NASA od dawna komunikuje się ze swoimi pojazdami kosmicznymi za pomocą fal radiowych. Tym razem wykorzystała do tego celu lasery, inicjując eksperyment noszący nazwę NASA Deep Space Optical Communications (w skrócie DSOC). Laser został zainstalowany na pokładzie sondy kosmicznej Psyche. Z opublikowanego kilka dni temu na witrynie agencji komunikatu można się dowiedzieć, że laserowy system zainstalowany na sondzie jest stanie wymieniać dane z Ziemią od 10 do nawet 100 razy szybciej niż stosowane do tej pory nadajniki/odbiorniki, które bazują na standardowej łączności radiowej.

Wiązka laserowa wyemitowana przez laser znajdujący się na pokładzie sondy kosmicznej Psyche potrzebował na przebycie 16 mln kilometrów 50 sekund. To około 40 razy większa odległość niż ta, która oddziela Ziemię od Księżyca. Sygnał został odebrany przez potężny teleskop Hale znajdujący się w hrabstwie San Diego (Kalifornia). W eksperymencie brał też udział należący do Jet Propulsion Lab system łączności satelitarnej Table Mountain Facility, który znajduje się Wrightwood (Kalifornia). To on wysłał najpierw do sondy sygnał, który uruchomił znajdujący się na jej pokładzie nadajnik laserowy.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

System wymagał zastosowania zaawansowanych technologii, w tym opracowania chłodzonego kriogenicznie detektora nadprzewodzącego. Detektor jest w stanie wykrywać miliardy fotonów na sekundę i identyfikować z nich informacje umieszczone w słabej wiązce światła przemieszczającej się dziesiątki milionów kilometrów.

Technologia została opracowana z myślą o transmitowania danych z Marsa (do którego pewnego dnia dotrze człowiek), który jest oddalony od Ziemi o 480 mln kilometrów (czyli ponad dwukrotnie więcej niż odległość, jaka dzieli Słońce od Ziemi). Z tej odległości fotony emitowane przez laser dotrą na naszą planetę po 20-tu minutach. To wystarczająco dużo czasu, aby zarówno statek kosmiczny, jak i Ziemia przemieściły się i zmieniły swoje położenie, co oznacza, że naukowcy z JPL będą musieli przeprowadzić staranną kalibrację, aby mieć pewność, że sygnał zostanie wykryty w momencie jego dotarcia do celu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200