NAS i SAN w jednym

Po wprowadzeniu przez Compaq 22 października br. urządzenia #StorageNetwork NAS Executor E7000# dysponujemy pamięcią masową oferującą rozwiązania stosowane w urządzeniach opartych zarówno na architekturze SAN, jak i NAS.

Dotychczas architektury SAN i NAS były oddzielnymi rozwiązaniami. Kupując pamięć masową, wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z urządzeniem sieci pamięci masowej SAN (Storage Network Area) albo pamięci dołączanej do sieci NAS (Network Attached Storage). Po wprowadzeniu przez Compaq 22 października br. urządzenia StorageNetwork NAS Executor E7000 dysponujemy pamięcią masową oferującą rozwiązania stosowane w urządzeniach opartych zarówno na architekturze SAN, jak i NAS.

NAS Executor E7000 to urządzenie NAS, wyposażone jednak w możliwości dostępne w sieciach SAN, na którym można przechowywać dane tworzone przez różne systemy plików.

Stację NAS Executor E7000 można dołączyć do sieci SAN, a jej charakterystyczną cechą jest to, że dostęp do danych będzie możliwy zarówno na poziomie bloków (jak w sieci SAN), jak i plików (jak w NAS). W starszych modelach dane NAS znajdowały się zawsze na zewnątrz architektury SAN. Tym razem są dostępne na poziomie zarówno bloków, jak i plików, chociaż od strony logicznej są postrzegane jako jeden zasób, dzięki zastosowaniu oprogramowania wirtualizującego dane.

Rozwiązanie NAS Executor Compaq rozstrzyga (w pewnym sensie) dyskusje dotyczące niekompatybilności architektury pamięci masowej NAS i SAN, ponieważ integruje obie technologie w postaci pełnego, wirtualnego połączenia koncepcji NAS-SAN. Koncepcji tej Compaq nadał nazwę Universal Network Storage (uniwersalna pamięć masowa). Rozwiązanie NAS Executor pozwala połączyć zaawansowane możliwości pamięci masowej SAN z dostępem do danych na poziomie plików i ich wirtualizacji. Jest to zupełnie nowa jakość w dziedzinie pamięci masowych, którą można scharakteryzować najkrócej: dostęp na poziomie plików plus na poziomie bloków, plus wirtualizacja danych.

NAS Executor zapewnia też standardową funkcjonalność pamięci NAS, rozbudowaną dzięki nieograniczonej skalowalności pamięci SAN i prostocie zarządzania tą pamięcią, nie mówiąc już o takich korzyściach, jak niższe koszty użytkowania i nieprzerwana dostępność danych. Dużą dostępność danych uzyskano dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak Vsnaps, które pozwalają na: tworzenie kopii zapasowych na dyskach i odzyskiwanie z nich danych, eliminując ograniczenie, jakim jest okno backupu, i zmniejszając czas odzyskiwania danych; dynamiczne rozszerzanie pojemności wirtualnego dysku, eliminujące konieczność rekonfigurowania pamięci masowej; replikowanie danych na zasadzie synchronicznego i asynchronicznego mirroringu danych w sieci rozległej oraz zastosowanie technologii klastrowej w celu zwiększenia niezawodności.

NAS Executor, dzięki zastosowaniu technologii VersaStor, umożliwia wirtualizację pamięci masowej w odniesieniu do wszystkich macierzy dyskowych StorageWorks Modular Arrays, do których jest dostęp w konfiguracji Universal Network Storage.

Kolejna zaleta tego rozwiązania polega na tym, że administrator może obsługiwać proces wykonywania kopii bezpieczeństwa, używając narzędzi firm: Computer Associates, Legato, Tivoli i Veritas Software. Na urządzeniu tym można przechowywać dane tworzone przez różne systemy plików: Microsoft Common Internet File System, Unix, Linux Network File System, NetWare Core Protocol (Novell), HTTP i AppleTalk .

Stacja ma wysokość 4U (18 cm) i dysponuje w standardowej konfiguracji (model 902) dwoma procesorami Intel Pentium III Xeon 900 MHz (z możliwością zainstalowania następnych dwóch procesorów; model 904) i pamięcią RAM 2 GB (maks. 4 GB).

Compaq instaluje w stacji dwa zintegrowane interfejsy NC313X Fast Ethernet Dual Base 10/100 (razem 4 porty), z możliwością przejścia na technologię Gigabit Ethernet. Połączenie z pamięcią masową zapewnia zintegrowany kontroler Smart Array Controller (dwa kanały, jeden kanał SCSI zarezerwowany do wykonywania kopii zapasowych danych, obsługa RAID 0, 1, 0+1 i 5). Użytkownik znajdzie w stacji dwa dyski twarde Wide Ultra3 (2 x 36,4 GB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200