Mysz bez tradycyjnej baterii ładuje się w 5 minut i działa cały miesiąc

Producent zrezygnował z tradycyjnych baterii na rzecz superkondensatorów. Jego mysz działa przez cały miesiąc, a ładowanie zajmuje tylko chwilę.

Mysz nie na baterię, ale superkondensatory / Fot. Mat. prasowe

Mysz nie na baterię, ale superkondensatory / Fot. Mat. prasowe

Tajwański producent i-Rocks przygotował prototypowy i bezprzewodowy model myszy. Całkowicie zrezygnował z tradycyjnych baterii i zamiast tego wykorzystał superkondensator, który ładuje się w zaledwie 5 minut i zapewnia do miesiąca użytkowania.

Zaledwie 5-minutowe ładowanie przekłada się na potencjalnie tygodnie bez konieczności ładowania urządzenia. Jeśli zaś nie mamy nawet pięciu minut, jedna minuta ładowania zapewni cały dzień pracy.

Zobacz również:

  • Tak projektuje się peryferia - z wizytą w siedzibie Logitech
  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Stacja dokująca - wygodna organizacja stanowiska pracy zdalnej

Nietypowa mysz została zaprezentowana na targach Computex 2024.

Mysz na baterię nowej generacji

Najważniejszym elementem myszy są właśnie superkondensatory, które mogą szybko gromadzić ładunek elektrostatyczny — znacznie szybciej niż baterie chemiczne. Są także znacznie lżejsze niż typowe baterie i nie podlegają tym samym ograniczeniom dotyczącym podróży lotniczych, jak ogniwa litowo-jonowe.

Kondensator w myszy jest oceniany na 100 tys. cykli ładowania, co jest około sto razy wyższe niż w myszkach gamingowych zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi.

Dlaczego więc nie widzimy tej technologii superkondensatorów w produktach takich jak smartfony? Powód: ich napięcie stopniowo spada w miarę rozładowywania, a także cierpią na stosunkowo wysoki pasywny spadek mocy, co sprawia, że nie są idealne do utrzymania telefonu w trybie czuwania.

W segmencie klawiatur i-Rocks również ma się czym pochwalić. Stawia na serię mechanicznych klawiatur opartych na przełącznikach z efektem Halla, a nie na tradycyjnych konstrukcjach opartych na sprężynach metalowych. Przełączniki tego typu wykorzystują magnesy do wykrywania naciśnięć klawiszy, potencjalnie oferując szybszą reakcję i dłuższą trwałość.

i-Rocks obiecuje wprowadzić na rynek swoją mysz zasilaną superkondensatorami pod koniec 2024 r., a także klawiatury korzystające z tej samej technologii szybkiego ładowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200