Myrinet dla dużych klastrów

Myricom wprowadził do swojej oferty nowe przełączniki Myrinet przeznaczone do budowania dużych klastrów komputerowych. Są to 256 portowe urządzenia, które można tak skonfigurować, aby wspierały do 8192 hostów.

Myrinet dla dużych klastrów
Każdy przełącznik komunikuje się z innymi przełącznikami przy pomocy specjalnego kabla (taśma) zawierającego cztery połączenia światłowodowe, co ułatwia konfigurowanie klastra. Myricom twierdzi, że użytkownik może teraz budować duże przełączniki, ponieważ używają one kabli światłowodowych, a nie miedzianych. Kabel światłowodowy pracuje w trybie pełnego dupleksu i przesyła dane z szybkością 2 Gb/s na odległość do 200 metrów.

Użytkownik może zbudować przełącznik zawierający 1280 portów światłowodowych i umieścić go w obudowie o wysokości 14U. Obudowę (która jest wyposażona w specjalny układ chłodzenia i cztery redundantne zasilacze) można montować w standardowej szafie.

Zobacz również:

  • Cisco Business – rozwiązanie sieciowe od Cisco dla małego i średniego biznesu

Przełączniki są oparte na chipsecie zwierającym 32 porty (krzyżowy układ przełączania pakietów), który Myricom zamierza instalować w innych swoich produktach. Klastry oparte na nowym przełączniku Myrinet mogą z powodzeniem obsługiwać obliczenia naukowe i inżynierskie oraz wymagające aplikacje webowe i duże bazy danych.

Jak podaje Myricom, klastry Myrinet są używane w 38% systemów obliczeniowych sklasyfikowanych na liście Top 500 Supercomputer. Jeden z takich klastrów eksploatuje NCSA. Składa się on 2500 procesorów zainstalowanych w serwerach Dell PowerEdge. Drugim przykładem jest Los Alamos National Laboratory, gdzie 2816 procesorów wymienia ze sobą dane przez przełączniki Myrinet.

Przełączniki zawierają karty liniowe, które można konfigurować na różne sposoby. Podstawowa konfiguracja ma postać 256 portowej sieci Clos (rozwiązanie takie kosztuje ok. 312 USD za port). Wszystkie karty liniowe można wymieniać "na gorąco" i przełącznik dysponuje też portami Ethernet 10/100, które są wykorzystywane do zarządzania.

Pierwsze przełączniki będą dostępne w sierpniu br. Więcej informacji będzie można znaleźć pod koniec lipca na witryniehttp://www.myri.com .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200