Musk pokazał własny model AI

Założony przez Elona Muska startup xAI zaprezentował własną wersję konwersacyjnego chatbota o nazwie Grok. To nowy model AI, który stawi na rynku czoła takim rozwiązaniom, jak ChatGPT czy Bard.

Grafika: xAI

Musk ogłosił wprowadzenie na rynek rozwiązania firmy xAI w lipcu i zapowiedział, że jego celem jest zbudowanie sztucznej inteligencji umożliwiającej jak to określił „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. Grok ma zapewniony dostęp do wszystkich danych zgromadzonych przez platformę X w czasie rzeczywistym i podobnie jak ChatGPT, może w każdej chwil przeglądać internet, poszukując w tym medium potrzebnych mu w danej chwili informacji.

Zgodnie z polityką firmy AI, Grok nie udziela odpowiedzi na niektóre wrażliwe pytania, np. te dotyczące sposobu produkcji narkotyków czy mogące prowadzić do kolizji z prawem. Pierwsze wrażenia użytkowników modelu Grok wydają się potwierdzać tezę, że nowy chatbot odpowiada na to pytanie w nieco bardziej ironiczny i nacechowany większą dożą sceptycyzmu sposób niż ChatGPT.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Firma xAI Elona Muska rozpoczęła działalność
  • Powstał polski model językowy, który pracuje wydajniej niż ChatGPT

System znajduje się obecnie w fazie testowania przez wybraną grupę użytkowników i w kolejnym kroku zostanie udostępniony subskrybentom serwisu X Premium+. Mówi się, że Grok zostanie wykorzystany przez firmę Oracle do prowadzenia szkoleń pracowników i obsługi klientów. Firmy xAI i Oracle podpisały już umowę, która precyzuje warunki współpracy na tym polu.

Wielkojęzykowy model sterujący Grokiem (noszący nazwę Grok-1), był przez ostatnie miesiące rozwijany na potężnym klastrze liczącym sobie wiele dziesiątek tysięcy procesorów graficznych. Dane szkoleniowe pochodziły zarówno z internetu (do trzeciego kwartału 2023 r.), jak i informacji pozyskanych od asystentów, których xAI nazywa „tutorami AI”. Musk twierdzi, że pod wieloma względami Grok wygrywa w swojej klasie rywalizację z innym modelami LLM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200