Multimedia wkraczają do biznesu

Jak podaje Dataquest Inc., obroty na rynku produktów multimedialnych osiągną w 1995 roku poziom 750 mln USD. Coraz więcej aplikacji dla biznesu zawiera dojrzałe rozwiązania bazujące na multimediach. Widać to było wyraźnie na ostatnich targach Comdex w Las Vegas, gdzie do grona producentów multimediów dołączył Microsoft.

Jak podaje Dataquest Inc., obroty na rynku produktów multimedialnych osiągną w 1995 roku poziom 750 mln USD. Coraz więcej aplikacji dla biznesu zawiera dojrzałe rozwiązania bazujące na multimediach. Widać to było wyraźnie na ostatnich targach Comdex w Las Vegas, gdzie do grona producentów multimediów dołączył Microsoft.

Dla większość gości odwiedzających te targi główną atrakcją były oczywiście gry komputerowe i tak modna ostatnio rzeczywistość wirtualna. Prezentowano jednak również multimedialne pakiety narzędziowe, programy szkoleniowe, edukacyjne czy specjalizowane aplikacje, np. do zastosowań w medycynie.

Microsoft zademonstrował szereg nowych rozwiązań multimedialnych i złącz API, które mają być w przyszłości włączone do systemu Windows 95. Najważniejszym z tych produktów jest pakiet SDK (narzędzie do tworzenia aplikacji multimedialnych) o roboczej nazwie Quartz. Składa się on z szeregu złącz API niskiego poziomu, które pozwalają programistom tworzyć pełnoekranowe, animacje wideo, trójwymiarową grafikę (3D) i 32-bitowe aplikacje audio dla Windows 95. Jak zapewnia Microsoft, jakość obrazów budowanych za pomocą tego narzędzia nie odbiega od oferowanej przez telewizję. Quartz ma się pojawić na rynku w II kw. 1996 roku, a w przyszłości będzie włączony do systemu Windows 95.

Kolejną ofertą Microsoft jest pakiet SoftImage 3D Digital Studio for Windows NT. Jest to oprogramowanie przeznaczone do wspomagania tworzenia animacji i specjalnych efektów filmowych. Pakiet ma się pojawić na rynku w I kw. 1996 roku.

Microsoft silnie promuje złącza programowe API standardu Direct3D dla Windows 95 i złącza dla programów wykorzystujących dźwięk - Speech API. System Speech API pozwoli w przyszłości kontrolować przy pomocy głosu działanie systemu Windows (czyli głosowo sterować pracą komputera).

Horizon Inc. zademonstrował na targach nową wersję pakietu do przetwarzania obrazów wideo (kompresja i dekompresja) - TrueMotion S, który można uruchamiać na komputerach z systemami Windows NT i Windows 95. TrueMotion S pozwala uruchamiać na komputerze PC aplikacje wyświetlające pełnoekranowe wideo, tworzyć interakcyjne programy szkoleniowe, budować duże bazy danych zawierające pliki wideo lub uruchamiać interakcyjne, wizualne muzea.

Użytkowników którzy są zainteresowani szybkim przetwarzaniem obrazów wideo przy wykorzystaniu rozwiązań sprzętowych (np. gry komputerowe), może zainteresować oferta Number Nine Visual Technologies Corp - 64-bitowy akcelerator obrazów wideo i grafiki komputerowej 9FX Motion331 kosztujący 179 USD. 9FX Motion331 wyświetla obrazy zmaksymalną rozdzielczością 1280 x 1024 pkt. i współpracuje z kartą 9FX PlusMPEG231 (dekoder MPEG - cena 129 USD) odtwarzającą pliki w trybie 16-bitowego i 24-bitowego koloru. Obie karty (akcelerator i dekoder) mają być dostępne w I kw. 1996 roku.

Wzmożone zainteresowanie rynkiem multimediów i grafiki trójwymiarowej jest związane z dynamicznym rozwojem warstwy sprzętowej komputerów PC. Dzięki dostępności wydajnych i szybkich procesorów, dużych pamięci RAM i specjalizowanych akceleratorów grafiki, komputery PC mogą obecnie wykorzystywać aplikacje multimedialne, które jeszcze do niedawna pracowały tylko na silnych serwerach.


TOP 200