Multi-gigahercowy Pentium 4

Intel zaprezentował prototypowy egzemplarz procesora Pentium 4 taktowanego zegarem o częstotliwości 3,5 GHz.

Na odbywającej się właśnie w amerykańskim San Jose konferencji Intel Developer Forum, zaprezentowano prototypowy egzemplarz procesora Pentium 4, taktowany zegarem o częstotliwości 3,5 GHz. Demonstrowany przez Intela układ zbudowano w oparciu o rdzeń Northwood i wyprodukowano w technologii 0,13 mikrona.

Przedstawiciele koncernu podkreślali ogromną wydajność prototypu, który bez problemów radził sobie z jednoczesną kompresją wideo i wyświetlaniem płynnego obrazu w wysokiej rozdzielczości podczas gry w Quake 3. Organizatorzy pokazu trzymali w ścisłej tajemnicy konfigurację systemu, w którym zamontowany był procesor. Większość obserwatorów uważa jednak, że przy tak dużej częstotliwości taktowania zegara procesora konieczne było zastosowanie dodatkowego chłodzenia.

Przedstawiciele Intela dodali także, że architektura Pentium 4 pozwala się bardzo łatwo skalować, co w ciągu kilku najbliższych lat powinno umożliwić wyprodukowanie procesora pracującego z częstotliwością nawet 10 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200