Możliwość rozwoju ważniejsza niż wysokość pensji dla młodych specjalistów IT

Wysokość pensji przestaje być już decydującym czynnikiem przyciągającym do firmy najlepszych specjalistów branży IT. Z raportu "Pasje Młodych Liderów IT" przygotowanego przez Tieto Polska wynika, że młodzi informatycy coraz większą wagę przywiązują do możliwości realizacji swoich pasji i zainteresowań oraz utrzymania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.

Pokolenie, które rozpoczyna właśnie pracę w branży IT to tzw. "Generacja Y" - świadomi swojej wartości, kompetentni i ambitni, ale wyznający zasadę, że to praca ma być dla nich a nie odwrotnie. Są gotowi zmienić ją z dnia na dzień, bez skrupułów, które mieli ich rodzice. Z raportu przygotowanego przez firmę Tieto wynika, iż to, co motywuje młodych liderów IT do działania, to przede wszystkim: ambicja (45%), pieniądze (42%) i pasje (39%).

Zainteresowania i pasje przekładają się w życiu młodych informatyków na zadowolenie z życia, poczucie samorealizacji i możliwość oderwania się od codzienności. Młodzi liderzy IT tak bardzo przywykli do realizacji pasji, iż tylko 7% badanych jest w stanie z nich zrezygnować ze względu na pracę. "Pracodawcy nie zwracają zwykle uwagi na to, co ich pracownik robi w czasie wolnym, a szkoda, bo może to realnie przełożyć się na zysk firmy. Z przygotowanego przez nas raportu wynika, iż dla blisko 60% badanych osób pasje to także możliwość zdobycia nowych umiejętności i rozwoju ich osobowości" - mówi Michał Szostkowski, Country HR Manager Tieto Poland.

Młodzi ludzie nie boją się też zmiany miejsca zamieszkania w poszukiwaniu interesującej oferty pracodawców. Nowe miejsce pracy i życia musi spełniać jednak ich niemałe oczekiwania - oprócz możliwości znalezienia ciekawej pracy ważnym czynnikiem jest też adekwatność zarobków do kosztów utrzymania (42% respondentów). Młodych ludzi przyciągnąć może także atmosfera miasta, możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz komfortowe warunki do założenia rodziny.

Pracodawcy powinni brać to pod uwagę, ponieważ absolwenci kierunków IT będą w najbliższym czasie utrzymywać się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. A do tej pory pracodawcy przywiązywali do tych czynników zdecydowanie mniejszą wagę. Raport "Pasje Młodych Liderów IT" powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS OBOP podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski konkurs programistyczny "Decode Tieto", w listopadzie 2010 roku. Wzięło w nim udział 397 studentów z siedmiu uczelni wyższych w Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy i Rzeszowie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200