Mozilla zaprezentowała mobilną wersję znanej aplikacji Thunderbird

Fundacja opracowała klienta poczty e-mail pracującego podobnie jak znana aplikacja Thunderbird, którego można instalować na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Rozwiązanie nosi nazwę K-9 i tak jak Thunderbird bazuje na kodzie open-source.

Grafika: Mozilla

Mozilla zapowiada jednocześnie, że przymierza się do opracowania podobnej aplikacji przeznaczonej dla urządzeń iOS. K-9 oferuje opcję pozwalającą konfigurować konto za pomocą automatycznego mechanizmu powielającego parametry pobierane z aplikacji Thunderbird, ulepszony mechanizm zarządzania folderami, obsługę filtrów wiadomości i synchronizację między desktopowymi i mobilnymi wersjami Thunderbirda.

Thunderbird to darmowy i bazujący na otwartym kodzie klient poczty e-mail, używany każdego miesiąca przez ponad 20 mln aktywnych użytkowników, dostępny w wersjach przeznaczonych dla komputerów Windows, macOS i Linux. Podobnie jak Thunderbird, oprogramowanie K-9 jest w całości finansowane przez społeczność programistów open-source Mozilla Foundation. Użytkownicy urządzeń Android mają obecnie do dyspozycji wiele aplikacji pocztowych, z których największym powodzeniem cieszą się programy Gmail czy Microsoft Outlook. Do listy tej będzie można wkrótce dodać aplikację K-9.

Zobacz również:

  • Pierwsza aktualizacja dla Galaxy S24 - poprawiono ekran i aparat
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu
  • Sprawdzone sposoby na ochronę służbowej skrzynki pocztowej

Mozilla tłumaczy, że mogła opracować pocztową aplikację mobilną zupełnie od nowa. Fundacja doszła jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie powielenie tych mechanizmów, które znajdują się w oprogramowaniu Thinderbird. Fundacja zapowiada, że aplikację K-9 będzie oferować opcję Firefox Sync, która pozwoli użytkownikom w bezpieczny sposób synchronizować konta między aplikacjami Thunderbird i K-9. Oczekuje się, że funkcja to zostanie zaimplementowana w przyszłym roku.

K-9 będzie wyglądał podobnie jak klasyczny Thunderbird, z wyjątkiem niektórych funkcji. Thunderbird dla Androida początkowo nie będzie jednak obsługiwać niektórych funkcji (takich jak kalendarz czy czat), tak jak ma to miejsce w przypadku aplikacji przeznaczonych dla komputerów Windows, macOS czy Linux. Pojawią się one jednak na pewno w późniejszym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200