Mozilla zaprezentowała mobilną wersję znanej aplikacji Thunderbird

Fundacja opracowała klienta poczty e-mail pracującego podobnie jak znana aplikacja Thunderbird, którego można instalować na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Rozwiązanie nosi nazwę K-9 i tak jak Thunderbird bazuje na kodzie open-source.

Grafika: Mozilla

Mozilla zapowiada jednocześnie, że przymierza się do opracowania podobnej aplikacji przeznaczonej dla urządzeń iOS. K-9 oferuje opcję pozwalającą konfigurować konto za pomocą automatycznego mechanizmu powielającego parametry pobierane z aplikacji Thunderbird, ulepszony mechanizm zarządzania folderami, obsługę filtrów wiadomości i synchronizację między desktopowymi i mobilnymi wersjami Thunderbirda.

Thunderbird to darmowy i bazujący na otwartym kodzie klient poczty e-mail, używany każdego miesiąca przez ponad 20 mln aktywnych użytkowników, dostępny w wersjach przeznaczonych dla komputerów Windows, macOS i Linux. Podobnie jak Thunderbird, oprogramowanie K-9 jest w całości finansowane przez społeczność programistów open-source Mozilla Foundation. Użytkownicy urządzeń Android mają obecnie do dyspozycji wiele aplikacji pocztowych, z których największym powodzeniem cieszą się programy Gmail czy Microsoft Outlook. Do listy tej będzie można wkrótce dodać aplikację K-9.

Zobacz również:

  • Najnowsze funkcje wyszukiwarki Google
  • Interfejs przeglądarki Firefox zyskał nową funkcję
  • Microsoft będzie używać technologii AI do pisania biznesowych wiadomości e-mail

Mozilla tłumaczy, że mogła opracować pocztową aplikację mobilną zupełnie od nowa. Fundacja doszła jednak do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie powielenie tych mechanizmów, które znajdują się w oprogramowaniu Thinderbird. Fundacja zapowiada, że aplikację K-9 będzie oferować opcję Firefox Sync, która pozwoli użytkownikom w bezpieczny sposób synchronizować konta między aplikacjami Thunderbird i K-9. Oczekuje się, że funkcja to zostanie zaimplementowana w przyszłym roku.

K-9 będzie wyglądał podobnie jak klasyczny Thunderbird, z wyjątkiem niektórych funkcji. Thunderbird dla Androida początkowo nie będzie jednak obsługiwać niektórych funkcji (takich jak kalendarz czy czat), tak jak ma to miejsce w przypadku aplikacji przeznaczonych dla komputerów Windows, macOS czy Linux. Pojawią się one jednak na pewno w późniejszym czasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200