Mozilla testuje nową usługę szyfrowania danych

Mozilla uruchomiła kilka dni temu w ramach firmowego programu Test Pilot nową, bezpłatną usługę (oferując ją na razie tylko osobom zamieszkującym USA), która pozwala przeglądarkom Firefox szyfrować dane wymieniane między nią i serwerami WWW.

Usługa nosi nazwę Firefox Private Network (FPN) i ma postać rozszerzenia, które użytkownik przeglądarki – chodzi wyłącznie o wersje desktopowe oprogramowania i użytkowników posiadających konto Firefox - może pobrać i zainstalować.

Rozszerzenie zostało zaprojektowane we współpracy ze znaną firmą Cloudflare, która udostępnia serwer proxy zarządzający całym procesem tworzenia połączeń VPN (wirtualne sieci prywatne). Firefox Private Network szyfruje wszystkie poufne informacje, takie jak odwiedzane adresy internetowe, dane osobowe i finansowe, transmitowane np. przez niezabezpieczone sieci publiczne, w tym hotspoty Wi-Fi. Usługa maskuje również adresy IP, po to aby reklamodawcy nie mogli śledzić aktywności użytkownika przeglądarki.

Zobacz również:

  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Wiele wskazuje ma to, że po serii testów w USA usługa będzie w przyszłości oferowana również użytkownikom zamieszkującym inne kontynenty i kraje. Nie wiadomo jednak, czy będzie wtedy dalej bezpłatna. Nieoficjalnie mówi się, że trzeba będzie niestety za nią dodatkowa płacić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200