Mozilla: pożeranie pamięci przez Firefoksa to nie bug! To zaleta!

Okazuje się, że zajmowanie olbrzymich ilości pamięci nie zawsze musi być uznawane za niepożądany efekt. Jak mówią programiści z Mozilla Foundation, pochłanianie RAM-u przez Firefoksa wynika z założeń projektu - dzięki tej opcji nawigacja w Internecie jest wygodniejsza.

Efekt nazywany jest niezbyt poprawnie "wyciekiem pamięci". Polega on na tym, że Firefox 1.5 przechowuje w pamięci pięć kopii ("Back-Forward cache") ostatnio odwiedzanych stron.

Niestety, powoduje to dość szybkie połykanie kolejnych megabajtów RAM-u przez przeglądarkę. Zwłaszcza, że cache uruchamiane jest osobno dla każdej kolejnej karty - łatwo zatem sprawdzić, co się stanie, jeśli otworzymy np. 20 stron i chwilę z nimi popracujemy: Firefox szybko zacznie zajmować 100 MB pamięci lub więcej.

Zobacz również:

  • Firefox będzie wspierać specyfikację GPC
  • Firefox 91 robi generalny porządek z ciasteczkami
  • Ruszył linuksowy program bug bounty

Programiści z Mozilla Foundation powołują się na badania mówiące, iż 39 procent wszystkich przejść między stronami stanowią powroty do odwiedzanych przed chwilą witryn. Stąd takie a nie inne zachowanie przeglądarki.

Czytelnicy Slashdot.org podali jednak informację, w jaki sposób wyłączyć opcję tworzącą kłopotliwe kopie. Wystarczy ustawić set browser.sessionhistory.max_total_viewers na 0.

Więcej o modyfikowaniu kluczowych opcji przeglądarki Mozilla Foundation: patrz film "Firefox - jeszcze szybciej".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200