Mozilla odsyła dwie usługi do lamusa

Zaledwie osiemnaście miesięcy po uruchomieniu bezpłatnej usługi Firefox Send (pozwalającej użytkownikom przeglądarki udostępniać sobie pliki), Mozilla zdecydowała się wycofać ją z eksploatacji. Taki sam los spotkał też inne rozwiązanie tej firmy, noszące nazwę Firefox Notes.

Mozilla

Obie usługi powstały swego czasu w ramach programu Test Pilot i jak widać obie poległy w tym samym czasie. Mozilla argumentuje, że w przypadku usługi Firefox Send zdecydowała się na taki krok głównie z tego powodu, iż była ona nagminnie wykorzystywana przez hakerów do rozsyłania spamów.

Argumentacja ta nie przekonuje jednak użytkowników, którzy podejrzewają, że chodzi tu o coś innego. I chyba mają rację, gdyż wydaje się iż Mozilla postanowiła po prostu „odchudzić” nieco przeglądarkę i skoncentrować swoją uwagę na jej podstawowych funkcjach.

Zobacz również:

  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność

Jeśli chodzi o usługę Firefox Notes, to jest to rozszerzenie dodawane do przeglądarki Firefox, pozwalające jej użytkownikom wymieniać między sobą krótkie zaszyfrowane wiadomości. Usług ta jest też dostępna w postaci oddzielnej aplikacji, którą można uruchamiać na urządzeniach Android.

Mozilla informuje, że usługa Firefox Notes będzie funkcjonować tylko do końca października tego roku i jej użytkownicy powinni mieć świadomość tego, że po tym terminie nie mogą już liczyć na żadne poprawki, ani te poprawiające jej wydajność, jak również zwiększające bezpieczeństwo.

Użytkownicy muszą też pamiętać, że po odinstalowaniu w przeglądarce Firefox usługi Notes, jej ponowne zainstalowanie nie będzie możliwe. W tym samym czasie (to jest 1-go listopada) androidowa aplikacja przestanie działać, a synchronizacja wszystkich obsługiwanych przez nią treści przestanie działać. Dlatego powinni wcześniej przeprowadzić ostateczną synchronizację, a następnie wyeksportować zawartość swoich notatek, deklarując iż mają mieć format HTML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200