Mozilla i Opera - nowe wersje, nowa jakość?

Opera Software i Mozilla Project udostępniły najnowsze wersje testowe kolejnych wydań swoich przeglądarek internetowych. Lista zmian jest naprawdę imponująca - obejmuje zarówno interfejs jak i oprogramowanie dodatkowe. Czy nowa Opera i Mozilla są w stanie zagrozić dominacji Microsoft Internet Explorera?

Rywalizacja na rynku przeglądarek internetowych zaczyna nabierać tempa. Twórcy rozpaczliwie starają się sprostać dwóm różnym segmentom rynku, których zapotrzebowanie jest zgoła różne. Z jednej strony do dyspozycji użytkowników jest coraz więcej witryn internetowych, oferujących szeroki wachlarz usług w oparciu o najnowsze osiągnięcia technologiczne, których wykorzystanie wymaga zarówno szybkiego łącza, wydajnego sprzętu komputerowego i wielofunkcyjnej, multimedialnej przeglądarki internetowej. Z drugiej strony z Sieci korzysta duża grupa użytkowników przestarzałych komputerów i tradycyjnych, wąskopasmowych łącz internetowych, którzy korzystają jedynie z podstawowych możliwości, jakie daje Internet. Dla tej grupy najważniejsze jest efektywne wykorzystanie posiadanych przez nich zasobów i możliwie najprostsza przeglądarka.

Mozilla i Opera - nowe wersje, nowa jakość?
Boje o uznanie użytkowników toczą aktualnie cztery najpopularniejsze na rynku przeglądarki internetowe – Microsoft Internet Explorer, Opera, Mozilla oraz Netscape Navigator. Ostatnie dni obfitowały w ciekawe wydarzenia - Opera Software i Mozilla Project udostępniły najnowsze wersje testowe kolejnych wydań swoich produktów. Czy podbiją nimi serca internautów, zarówno tych mniej jak i bardziej wymagających?

Zobacz również:

  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie
  • Popraw komfort przeglądania sieci na służbowych smartfonach

Opera w natarciu

Mozilla i Opera - nowe wersje, nowa jakość?
Opera zdobywa coraz większe grono zwolenników. Od dawna posiada wygodne zakładki do pracy w trybie wielu okien, pozwala na wczytywanie skórek, obsługuje kaskadowe arkusze stylów, aplety Java, JavaScript SSL i TSL oraz częściowo DOM. Zmiany zaprezentowane w najnowszym wydaniu Opera 7.50 Beta 1 można podzielić na kilka grup. Pierwsza dotyczy samej przeglądarki - interfejsu, sposobu wyświetlania stron czy też obsługi. Do drugiej należy zaliczyć zmiany w programach dodatkowych – kliencie poczty i kliencie czata. Trzecia i ostatnia płaszczyzna zmian to poprawa bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników.

To, co najbardziej rzuca się w oczy to nowa, dużo ładniejsza standardowa skórka. Zamiast zimnych, niebieskich ikon udostępniono ciekawe, kolorowe i dopracowane przyciski, rozmieszczone ergonomicznie w oknie przeglądarki. Lista najczęściej wykorzystywanych modułów (znana dotąd jako „Hotlist”) przemianowana została na „Panels” i umieszczona na lewej krawędzi bocznej belki. Jej wszystkie elementy można teraz uruchomić jednym kliknięciem. Dodano nowe menu narzędzi („Tools”) oraz okno personalizacji wyglądu interfejsu („Customize toolbars”). Przerobiono także moduł wyszukiwania, który od wersji 7.50 umożliwia wyszukiwanie za pomocą wielu pól. W liście ulubionych adresów pojawiła się obsługa Favicons. Znacznie poprawiono również obsługę technologii przeciągnij i upuść, dodano nowe gesty myszy (wywołanie pewnych funkcji przeglądarki za pomocą odpowiednich ruchów myszką) oraz zmodyfikowano skróty klawiaturowe. Poprawiono także stabilność przeglądarki, dodano obsługę skryptów w dokumentach XML, ulepszono obsługę JavaScripts oraz poprawiono wsparcie dla stylów CSS.

Istotne zmiany spotkały również moduły Opera Mail oraz Opera Chat Client. W pierwszym z nich poprawiono znacznie indeksowanie i wyszukiwanie wiadomości, dodano samouczące się filtry antyspamowe (wraz z opcją „Mark as spam”, pozwalającą użytkownikowi na samodzielne wskazanie niepożądanych wiadomości), wbudowano wsparcie dla sprawdzania angielskiej pisowni Aspell (wymaga odrębnej instalacji), umożliwiono odczytywanie wątków RSS za pomocą programu, ulepszono obsługę kontaktów z wieloma adresami e-mail oraz dodano obsługę emotikonów. Wprowadzono też kilka mniejszych usprawnień. Z kolei klient czata to prawie kompletnie nowy program – wykorzystuje protokół IRC, obsługuje emotikony i ma nowe listy kanałów.

W aspekcie bezpieczeństwa poprawiono obsługę plików cookie (zwiększono liczbę ciasteczek przypadających na serwer) oraz wprowadzono drobne poprawki.

Mozilla kontratakuje

Mozilla i Opera - nowe wersje, nowa jakość?
Mozilla to darmowa i coraz popularniejsza przeglądarka, która powstała przy ścisłej współpracy z producentami Netscape'a. Mozilla posiada dopracowany graficznie, czytelny interfejs użytkownika. Program rozpowszechniany jest na zasadzie open-source. W skład pakietu programów dystrybuowanych razem z przeglądarką wchodzą między innymi klient poczty i grup dyskusyjnych, klient IRC oraz edytor HTML.

Lista zmian wprowadzonych w najnowszym wydaniu Mozilli 1.7 RC 1 jest długa. Najważniejsze usprawnienia, jakie dotknęły samej przeglądarki to przede wszystkim wprowadzenie narzędzia do raportowania błędów producentowi, nowa opcja zapobiegająca blokowaniu przez strony menu kontekstowego (za pomocą skryptów Java), nowe ikony dla plików obsługiwanych przez Mozillę. Dodano również listę haseł obsługiwanych jednym zbiorczym hasłem, poprawiono obsługę plików Cookiem oraz daty. Pojawiła się również możliwość dostosowania blokady okienek pop-up do swoich potrzeb, jednak funkcja ta nie ma jeszcze swojego interfejsu. Od tego wydania wszelkie pobrane pliki zostaną przeniesione do docelowej lokalizacji tuż po jej podaniu przez użytkownika. Pojawiła się również funkcja umożliwiająca płynne przewijanie stron internetowych.

Najnowszy klient poczty dostarczany razem z Mozillą lepiej synchronizuje się z urządzeniami przenośnymi, wspiera IMAP IDLE oraz autentykację MSN Authentication i Secure Password Authentication za pomocą SSPI NTLM dla kont SMTP i POP3. Poprawiono znacznie szybkość pobierania, wysyłania i przeglądania wiadomości. Od tego wydania klient poczty będzie umożliwiał tworzenie wielu tożsamości dla jednego konta pocztowego. Wprowadzono również kilka drobnych usprawnień (możliwość edycji kontaktów w formacie Nazwisko, Imię czy przechodzenie za pomocą strzałek pomiędzy polami DO, DW i UDW).

ChatZilla doczekała się raczej kosmetycznych zmian – poprawiono wyświetlanie czcionek, obsługę dźwięków oraz obsługę daty.

Explorer ciągle z tyłu

Mozilla i Opera - nowe wersje, nowa jakość?
Ruchami konkurencji zdaje się nie przejmować firma Microsoft, której Internet Explorer nie doczekał się od wersji „6” żadnej poważnej aktualizacji. Przeglądarka tym samym wciąż skierowana jest do początkujących użytkowników. Wszystkim niezadowolonym z jej możliwości nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z coraz popularniejszych „nakładek”, czyli programów wykorzystujących silnik Explorera, ale wzbogaconych o szereg dodatkowych funkcji i opcji. Wśród najpopularniejszych programów z tej grupy należy wymienić Avant Browser, Slim Browser oraz MyIE2, które w przeciwieństwie do swojego pierwowzoru, w ostatnich dniach doczekały się aktualizacji.

America Online, właściciel Netscape zapowiedziała premierę kolejnego wydania popularnego Navigatora na przyszły miesiąc. Oprócz modyfikacji interfejsu wersja 7.2 zostanie wzbogacona o nowe narzędzie, Netscape Desktop Navigator, które umożliwi użytkownikom dostęp do dodatkowych usług i treści (więcej na temat pisaliśmy w tekście „Netscape zapowiada wielki come back” dostępnym pod adresemhttp://www.pcworld.pl/news/65717.html ).

Opera 7.50 Beta 1 z Javą do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3373/Opera.z.Java.7.50.Beta.1.html

Opera 7.50 Beta 1 bez Javy do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3372/Opera.bez.Javy.7.50.Beta.1.html

Więcej informacji:

http://www.opera.com

Mozilla 1.7 RC 1 do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3384/Mozilla.1.7.RC.1.html

Więcej informacji:

http://www.mozilla.org

Nakładki na program Microsoft Internet Explorer do pobrania z naszego serwisu FTP:

- Avant Browser 9.02.021:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3383/Avant.Browser.9.02.021.PL.html

- Slim Browser 3.96.002:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3371/Slim.Browser.3.96.002.html

- MyIE2 0.9.26:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3369/MyIE2.0.9.26.html

- MyIE2 0.9.26 - polski interfejs:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3370/MyIE2.0.9.26...polski.interfejs.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200