Mozilla dla mobilnych

Grupa projektowa Minimo Project, opracowująca okrojoną wersję przeglądarki open source Mozilla dla urządzeń przenośnych, udostępniła nową wersję przeglądarki Minimo. Według analityków jest to jeszcze jeden sygnał, że podręczne urządzenia mobilne w coraz szerszym zakresie używane są do uzyskiwania dostępu do Internetu.

Minimo 013 pracuje na urządzeniach Windows Mobile, takich jak PDA i inteligentne telefony. Zawiera nowy interfejs użytkownika i wyświetla zakładki reprezentujące otwarte okna. Wykorzystuje także pasek po lewej stronie ekranu, który zawiera ikony łączące z popularnymi witrynami lub aplikacjami, jak np. Google, a także wyświetla listę witryn z zawartością optymalizowaną pod urządzenia mobilne. Aplikacja może być sprowadzona bezpłatnie spod adresu http://www.mozilla.org/projects/minimo/.

Chociaż daje się zauważyć wyraźny trend projektowania przeglądarek 'mobilnych', które umożliwiają dostęp z urządzeń przenośnych do zawartości WWW, to jednak według Gartnera najnowsze wydanie Minimo będzie interesowało raczej małą grupę użytkowników. Wynika to z faktu zastosowania platformy Windows Mobile, która jest dzisiaj używana przez stosunkowo niewielką grupę użytkowników urządzeń mobilnych. Minimo może uzyskać większą popularność, jeżeli będzie dostępna na znacznie szerzej używanej platformie Symbian lub jako aplikacja Java.

Zobacz również:

  • Firefox 100 już dostępny

Mimo wszystko, fakt opracowania przeglądarek dla urządzeń mobilnych przez Opera Software ASA, Minimo i inne grupy, wyraźnie wskazuje kierunek: udostępnianie pełnej zawartości WWW urządzeniom mobilnym, a nie tylko zawartości ze specjalnie dostosowanych ośrodków.

Jednak, aby przeglądarki dostawców niezależnych, takich jak Opera czy Minimo, zdobyły większą popularność, to muszą być dostępne dla telefonów komórkowych na rynku konsumenckim. W roku 2004 Nokia zainwestowała w Minimo, ale nic nie słychać o dalszym zaangażowaniu tej firmy w projekt. Nokia dostarcza niektóre telefony z przeglądarką Opera, ale w ub.r. firma zapowiedziała zaprojektowanie własnej przeglądarki open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200