Mozilla aktualizuje Firefoksa... i rozwiązuje problemy z wtyczkami

Fundacja Mozilla udostępniła kolejną wersję przeglądarki Firefox - oznaczoną numerem 15. W open-source’owej aplikacji załatano 31 poważnych błędów, ale najważniejszą nowością wydaje się wprowadzenie nowego mechanizmu, który uniemożliwia źle napisanym wtyczkom "pożeranie" pamięci RAM - zdaniem przedstawicieli Mozilli, powinno to zaowocować "drastycznym wzrostem wydajności".

Aż 23 z załatanych błędów miały status luki krytycznej (pięć było "poważnych", trzy - "umiarkowanie poważne") - co ciekawe, blisko połowa wszystkich rozwiązanych właśnie problemów została zgłoszona Mozilli przez jednego specjalistę ds. bezpieczeństwa, Abhisheka Arya z Google Chrome Security Team.

Dodajmy, że 26 błędów usunięto również z Firefoksa ESR (Extended Support Release), czyli wersji przeznaczonej dla korporacji, która aktualizowana jest znacznie rzadziej niż standardowe wydanie przeglądarki (błyskawicznie pojawiają się tylko poprawki związane z bezpieczeństwem, tak jak w tym przypadku).

Zobacz również:

  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Mozilla zaprezentowała mobilną wersję znanej aplikacji Thunderbird

Jeśli chodzi o nowe funkcje, w to Firefoksie 15 pojawił się nowy moduł odpowiedzialny za obsługę protokołu SPDY v3 (opracowanego przez Google) oraz finalna wersja mechanizmu, którego zadaniem jest pobieranie i instalowanie aktualizacji bez angażowania w ten proces użytkownika. Dodajmy, że ta druga funkcja została podpatrzona u konkurencji - "ciche aktualizacje" jako pierwszy miał Google Chrome.

Przedstawiciele Mozilli twierdzą jednak, że najważniejszą nowością jest nowy system zarządzania pamięcią, który uniemożliwia źle napisanym dodatkom do przeglądarki pochłanianie i blokowanie pamięci operacyjnej. Tzw. wycieki pamięci od dawna były jedną z częściej wypominanych przez użytkowników wad. Mozilla co prawda jakiś czas temu zdołała już rozwiązać ten problem w Firefoksie - ale wciąż zdarzało się, że do wycieków dochodziło w zainstalowanych w przeglądarce dodatkach. Teraz ma się to ostatecznie skończyć.

Obecnie z Firefoksa korzysta 20-23% użytkowników internetu (agencje analityczny podają różne wartości), aczkolwiek w wielu regionach popularność przeglądarki jest znacznie większa - np. w Polsce (u nas, wedle szacunków Ranking.pl, z Fx korzysta co 3. internauta).

Najnowsze wersje Firefoksa dla Windows, Mac oraz Linux można pobrać ze strony Mozilli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200