Motorola testuje femtokomórki

Motorola zaczęła testować w Europie technologię "femtocell", dzięki której użytkownicy telefonów komórkowych, przebywający w domu lub biurze, będą mogli znacznie obniżyć koszty połączeń.

Femtokomórka to niewielka stacja bazowa instalowana na biurku, która odbiera sygnały z telefonu komórkowego i kieruje rozmowę (np. w domu za pośrednictwem modemu DSL, a w firmie za pośrednictwem przełącznika LAN) do Internetu. Rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Wiadomo, że jakość rozmów prowadzonych wewnątrz budynków, przy pomocy telefonów komórkowych, pozostawia często wiele do życzenia. Z chwilą gdy rozmowa jest przechwytywana i przesyłana dalej do sieci komputerowej, problem ten przestaje istnieć.

Motorola nie ujawniła, jakiego operatora wybrała do prowadzenia testów. Wiadomo natomiast, że w Europie co najmniej ośmiu operatorów sieci komórkowych prowadzi obecnie testy rozwiązań typu femtocell. Analitycy przewidują, że komercyjne rozwiązania oparte na tej technologii pojawią się na rynku w drugiej połowie 2008 r.

Motorola jest właścicielem części akcji firmy IP Access, która produkuje stacje bazowe. Innym przedsiębiorstwem produkującym podobne rozwiązania, które zostało ostatnio wykupione przez firmą Avaya, jest Ubiquity Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200