Motorola sprzedaje technologie komórkowe

Koncern zamierza licencjonować technologie i sprzedawać układy scalone wykorzystywane w produkcji telefonów komórkowych. Odbiorcami tych rozwiązań mają być producenci telefonów z Tajwanu i Japonii oraz europejscy konkurenci Motoroli.

Motorola rozpocznie licencjonowanie i sprzedaż rozwiązań służących do budowy telefonów komórkowych. Motorola zaoferuje swoim konkurentom technologie i układy scalone wykorzystywane w produktach telefonii 3G i GPRS. Firma zamierza udostępnić rozwiązania 2,5G (GPRS) w pierwszej połowie 2002 roku, zaś technologii 3G - w roku 2003. Zdaniem analityków to właśnie Motorola posiada obecnie największą gamę rozwiązań i technologii opracowanych na potrzeby telefonii komórkowej. Początkowo klientami Motoroli będą producenci telefonów komórkowych z Chin i Japonii. Firma zamierza również oferować produkowane przez siebie układy do telefonów swoim największym konkurentom - Nokii i Ericssonowi.

Zmiana strategii koncernu związana jest bezpośrednio ze spadkiem przychodów działu półprzewodników. Koncern dwa kwartały z rzędu zamykał ze stratą. Motorola szacuje, że zmiana strategii pozwoli jej do 2006 r. zwiększyć sprzedaż o kilka miliardów dolarów. W pierwszym półroczu tego roku dział półprzewodników przyniósł firmie stratę w wysokości 805 mln USD.

Zobacz również:


TOP 200