Motorola skarży byłego szefa

Motorola złożyła pozew przeciwko byłemu dyrektorowi operacyjnemu tej korporacji Mike'owi Zafirovskiemu, zarzucając mu złamanie zapisów o zakazie konkurencji. Zafirovski ma zamiar objąć stanowisko szefa Nortel Networks, innego dostawcy rozwiązań telekomunikacyjnych. Podobny spór o pracownika toczyły niedawno Microsoft i Google.

Prawnicy Motoroli napisali w skierowanym do sądu wniosku, że Zafirovski nie może pełnić nowej funkcji bez naruszania tajemnic handlowych Motoroli i domagają się wyroku, który zabroni mu pracy w Nortelu oraz pozyskiwania kolejnych pracowników Motoroli przez najbliższe dwa lata.

- Pomimo otrzymania wielomilionowej rekompensaty w gotowce i akacjach za niepodejmowanie pracy u konkurencji, Mike Zafirovski świadomie narusza zawarte porozumienie - głosi wniosek Motoroli.

- Sprawę traktujemy poważnie i zrobimy wszystko by chronić spółkę - podkreśla rzeczniczka Motoroli Jennifer Weyrauch

Przedstawiciele Nortela deklarują wole rozwikłania konfliktu, chociaż nie komentują, czy sprawa wpłynie na zatrudnienie byłego szefa Motoroli. Zafirovski ma objąć nowe stanowisko 15 listopada.

Mike Zafirovski pracował 24 lata w koncernie General Electric. Do Motoroli dołączył w 2000 r. i objął stanowisko szefa działu Personal Communications Sector. Dwa lata później został dyrektorem operacyjnym spółki (COO). Kiedy Christopher Galvin, ówczesny prezes Motoroli odszedł na emeryturę, Zafirovski liczył, że zajmie jego miejsce. Na czele firmy stanął jednak Ed Zander, kierujący niegdyś Sun Microsystem.

Zafirovski pełnił swą funkcję do stycznia 2005 i ogłosił rezygnację. W Nortel Networks zastąpi Billa Owensa, który kieruje firmą od półtora roku, po tym jak ujawnione nieprawidłowości finansowe doprowadziły do zwolnienia wielu menedżerów w tym Franka Dunna, dyrektora zarządzającego koncernu. Jednym z zadań Zafirovskiego będzie podźwignięcie spółki z kryzysu związanego z wcześniejszą dekoniunktura na rynku telekomunikacyjnym. Wyniki drugiego kwartału kanadyjskiego dostawcy wskazują, że Nortel odrabia straty. Jego sprzedaż wzrosła o 10 proc. do 2,86 mld USD, zaś zysk do 45 mln USD (16 mln rok wcześniej).

Podobny spór wokół pracownika rozgorzał pomiędzy Microsoftem a Google. Kai-Fu Lee, były dyrektor Microsoft China dołączył do właściciela największej wyszukiwarki łamiąc porozumienie o zakazie konkurencji podpisane ze spółką z Redmond. Microsoft postanowił iść na ugodę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200