Motorola przestraszyła rynek

Producent twierdzi, że nastąpił zastój na światowym rynku półprzewodników.

Motorola, czołowy producent rozwiązań bezprzewodowych i podzespołów sieciowych, poinformował, że w IV kw. br. finansowego firmie nie uda się osiągnąć planowanego zysku. Powodem ma być zastój na światowym rynku półprzewodników.

Firma odnotowała spadek sprzedaży standardowych układów półprzewodnikowych, znajdujących zastosowanie w rozwiązaniach sieciowych i przemyśle transportowym. Ponadto część firmy zajmująca się rozwiązaniami komunikacyjnymi miała kłopoty, wynikłe z opóźnień w spodziewanej redukcji kosztów przy produkcji telefonów komórkowych - tłumaczą przedstawiciele firmy.

Według ostatnich szacunków, sprzedaż Motoroli w IV kw. ma wynieść 10 mld USD. W porównaniu z poprzednią prognozą zysk na akcjach dla jej inwestorów ma być mniejszy o ponad 40%.

Informacje podane przez Motorolę spowodowały natychmiastowy spadek indeksów spółek technologicznych na amerykańskich i europejskich giełdach. Był on o tyle poważny, ponieważ dwa dni wcześniej optymistyczne prognozy rozwoju rynku przedstawiła fińska Nokia, co znacznie podwyższyło akcje spółek technologicznych. Analitycy orzekli jednak, że bardziej miarodajne są wyniki i prognozy amerykańskiego producenta, a wyników Nokii nie należy przyrównywać do całej branży.

Motorola szacuje, że w przyszłym roku na świecie zostanie sprzedanych 525-575 mln telefonów komórkowych. W tym roku sprzedaż ta ma zamknąć się na poziomie 420 mln sztuk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200