Monitory wielkoformatowe w praktyce. Jak to wygląda?

Duże, wytrzymałe i dostosowane do specjalistycznych zastosowań - ekrany wielkoformatowe (Large Format Display) prezentują się świetnie już „na papierze”. Prawdziwe wrażenie robią jednak dopiero w gotowych projektach. Przedstawiamy kilka praktycznych zastosowań LFD.

"Interaktywne tablice do prezentacji" czy „większe konstrukcje stworzone z myślą o multimediach” brzmią technicznie i można wyobrazić je sobie jako mniej imponujące, niż są w rzeczywistości. Wystarczy jednak zobaczyć kilka przykładów zastosowań konstrukcji na bazie paneli LFD i perspektywa błyskawicznie się zmienia.

Jeden z przykładów zastosowań LFD prezentowaliśmy w materiale wyjaśniającym czym właściwie jest to rozwiązanie. 130 połączonych paneli LFD Samsung 400UXn-3 o przekątnych 40 cali pozwoliło zamienić elewację luksusowego sklepu Dior w Tajpej w widowiskową konstrukcję łączącą w sobie świat realny z wirtualnym. MagicInfo VideoWall to symulacja szyb, które nie są potrzebne. Wystarczą miliony pikseli.

Na bazie ekranów koreańskiego producenta udało się stworzyć także ogromny ekran informacyjno-reklamowy na lotnisku McCarrana w Las Vegas. Został on złożony ze 100 wyświetlaczy Samsung 460UT-2 LCD. Tak duża konstrukcja wymagała zastosowania specjalnych systemów wspomagających. Całość została zaprojektowana w ten sposób, że stelaż konstrukcji jest niezależny od ściany budynku lotniska i każdy z ekranów można osobno demontować w celu ewentualnych napraw. Wyświetlacze zaś chłodzone są zewnętrznym systemem nawiewu zimnego powietrza.

Zainstalowaliśmy 30 wiatraków oraz pionowych żaluzji do odprowadzania ciepła i musieliśmy przeprojektować wsporniki w taki sposób, by odsłonić tylną część paneli LCD dla dodatkowej wentylacji - tłumaczy Cyrus Baseghi z firmy OSSI, która zajmowała się instalacją ściany wideo.

Efekt końcowy robi wrażenie:

Ekran został zaprezentowany mediom w styczniu 2011 roku. Od czerwca 2012 można go obejrzeć na trzecim terminalu lotniska McCarrana. Konstrukcja tego typu ma nie tylko robić wrażenie, ale też zarabiać pieniądze. Ściana ekranów LFD pozwala lotnisku zarobić z reklam dodatkowe 0,5 do 1 mln dolarów rocznie.

Systemy LFD sprawdzają się w podobnych miejscach publicznych głównie dzięki temu, że są przystosowane do długiej pracy, odporne na uszkodzenia oraz jasne. Co istotne przy konstrukcjach takich jak w Las Vegas, mają też bardzo cienkie ramki wokół matryc LCD.

Monitory wielkoformatowe w praktyce. Jak to wygląda?

Powyższe zdjęcie pochodzi z targów IFA 2013 w Berlinie. Na tej największej imprezie technologicznej w Europie, Samsung prezentował ekrany LFD w wersjach mini - "zaledwie" kilkanaście lub kilka paneli połączonych w jedną całość. Oprócz oczywistych zalet wielkościowych, takie konstrukcje dają też możliwość stworzenia panelu o bardzo wysokiej rozdzielczości. Wystarczą cztery ekrany LFD z matrycami Full HD (1920 x 1080 pikseli), by stworzyć ogromny wyświetlacz Ultra HD.

Czasem takie cztery monitory wystarczą by zbudować konstrukcję bardzo nietypową - tak jak w popularnym nowojorskim barze sportowym Slate. Jego właściciele chcieli odświeżyć stylistykę miejsca i dodać do niej nieco technologicznego blichtru. Postanowili wykorzystać do tego 55-calowe monitory Samsunga z serii UD. Jedną z ich największych zalet jest wspomniana wcześniej cienka ramka - ma zaledwie 5,5 milimetra grubości, co pozwala na połączenie ekranów w jeden duży wyświetlacz. Panele te mają również bezpośrednie podświetlanie LED, co wpływa na obniżenie zużycia prądu o 30%. Slate zainstalowało u siebie 25 ekranów LFD z czego 16 z nich zostało zawieszonych nad barem w układzie 2x2, a kolejne w holu w układzie 3x3..

Monitory wielkoformatowe w praktyce. Jak to wygląda?

Po instalacji ilość gości przychodzących do baru na ważne wydarzenia sportowe wzrosła o 25 procent. Wzrosła też liczba rezerwacji na wieczory.

Ekrany wielkoformatowe mogą być wykorzystywane do zwiększenia powierzchni reklamowej lub informacyjnej, urozmaicenia standardowej przestrzeni na wystawie sklepowej czy w barze lub wykorzystania w celach czysto praktycznych, jak prezentacje biznesowe lub edukacja. We wszystkich tych przypadkach łączy je jedno - robią wrażenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200