Monachijskie targi Systems 2005

Monachijskie targi Systems 2005 IT.Media.Communications są mniej znane i popularne niż hanowerski CeBIT, ale jest to duża i warta zauważenia wystawa. W ubiegłym roku udział w niej wzięło ponad 1200 firm, w tym 170 wystawców spoza Niemiec (m.in. cztery firmy polskie).

Monachijskie targi Systems 2005 IT.Media.Communications są mniej znane i popularne niż hanowerski CeBIT, ale jest to duża i warta zauważenia wystawa. W ubiegłym roku udział w niej wzięło ponad 1200 firm, w tym 170 wystawców spoza Niemiec (m.in. cztery firmy polskie).

Jak przewiduje Klaus Dittrich, dyrektor generalny targów monachijskich, liczba wystawców będzie w tym roku podobna. Przyjechał on do Polski, aby zachęcić do uczestnictwa w Systems 2005 polskie firmy teleinformatyczne. W tym roku targi odbędą się w dniach 24-29 października 2005 r.

Jeszcze kilka lat temu targi te poświęcone były prezentacji sprzętu, oprogramowania i usług związanych z technologiami IT, mediami cyfrowymi i telekomunikacją. Miały taki sam charakter jak CeBIT, a w szczytowym okresie liczba firm biorących w nich udział sięgała 3000. Spadek zainteresowania targami spowodował, że organizatorzy targów w Monachium zaczęli szukać możliwości przyciągnięcia uwagi innymi niż CeBIT metodami - przede wszystkim przez maksymalne zwiększenie komfortu i ułatwienie spotkań menedżerów i handlowców, a ograniczenie imprez o charakterze rozrywkowym i promocji wystawowej adresowanych do szerokiej publiczności.

Dodatkowym założeniem Systems 2005 jest koncentracja na przyciągnięciu wystawców i uczestników z Europy Środkowo-Wschodniej obejmującej przede wszystkim obszar Niemiec, Austrii, Szwajcarii, północnych Włoch, a także Polski, Czech i Węgier. Klaus Dittrich podkreśla, że targi te są dla polskich firm dobrą okazją przede wszystkim do znalezienia partnerów, którzy ułatwiliby im wprowadzenie produktów lub usług na rynek niemiecki.

Pewną barierą uczestnictwa firm polskich w System 2005 może być brak możliwości dofinansowania udziału w targach przez Ministerstwo Gospodarki. Krzysztof Kiljański, dyrektor Polskiego Przedstawicielstwa Targów w Monachium, ma nadzieję, że wkrótce uda mu się jednak przekonać przedstawicieli tego resortu do zmiany tej polityki. Urzędnicy przeciwni promocji Systems 2005 argumentują, że są to drugie targi o podobnym charakterze jak CeBIT organizowane w tym samym kraju. Koszty udziału w Systems 2005 są jednak niższe niż w przypadku CeBIT. Ceny wynajmu powierzchni zaczynają się od 163 euro za metr kwadratowy. Dodatkowo dochodzi opłata zgłoszeniowa 250 euro oraz - podobnie jak na CeBIT - 6-proc. opłata na rzecz niemieckiej organizacji AUMA skupiającej organizatorów wystaw i targów.


TOP 200