Modem na dyskietce

Czy aplikacje do obsługi funkcji komunikacyjnych zastąpią klasyczne modemy?

Czy aplikacje do obsługi funkcji komunikacyjnych zastąpią klasyczne modemy?

W porównaniu do modemów klasycznych, zalety modemów programowych to: niska cena, mały pobór mocy oraz niezajmowanie przestrzeni w komputerze. Natomiast wadą są względnie duże wymagania na moc obliczeniową procesora. Można oczekiwać, że modemy programowe znajdą zastosowanie przede wszystkim w komputerach przenośnych i najtańszych modelach PC.

Dostępne jest już na rynku oprogramowanie, oferujące funkcje modemu, a większość producentów tego typu sprzętu zamierza w najbliższym czasie wprowadzić do sprzedaży, obok modemów sprzętowych, również modemy programowe. Wzrost popularności tego typu rozwiązań zależy przede wszystkim od rozwoju rynku tanich modeli PC kosztujących ok. 1000 USD przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności standardowych procesorów. Zastosowanie oprogramowania jest atrakcyjne dla producentów tanich komputerów ze względu na jego niską cenę w porównaniu do sprzętu, ale równocześnie modem programowy intensywnie korzysta z mocy obliczeniowej układów CPU. Obecnie szacuje się, że programowa emulacja modemu 56 Kb/s wykorzystuje średnio 25% mocy procesora.

Wzrost popularności oprogramowania komunikacyjnego przewidują producenci modemów i większość z nich opracowuje odpowiednie aplikacje. Motorola już oferuje tego typu program umożliwiający transmisję danych z szybkością 56 Kb/s. Według przedstawicieli firmy, zapewnia on wydajność nie gorszą niż rozwiązania sprzętowe, a jednocześnie może być interesujący dla producentów notebooków, ponieważ nie zajmuje miejsca i zużywa znacznie mniej mocy niż modem tradycyjny.

Rockwell Semiconductor Systems zamierza zaprezentować modem programowy w II kw. br., a w sprzedaży ma się on pojawić w III kw. Przedstawiciele firmy wyrażają opinię, że będzie on dobrym rozwiązaniem do systemów wykorzystujących nowy, tani procesor Intela - Covington, którego premiera jest zapowiadana na 15 kwietnia br.

Natomiast Analog Devices podczas konferencji Intel Developers Forum w Kalifornii (w końcu lutego) zaprezentowała oprogramowanie do komunikacji modemowej.

Tylko Lucent Technologies Microelectronics Group nie przewiduje w najbliższym czasie wprowadzenia na rynek modemu programowego, choć przedstawiciele firmy twierdzą, że taka możliwość jest rozważana.


TOP 200