Modelowanie rozwoju

Narzędzia GIS pozwalają na tworzenie cyfrowych modeli miast, dając możliwość badania ich funkcjonowania w różnych warunkach i przy różnych założeniach, np. jak zmienią się wpływy z podatków w zależności od przyjętych wskaźników intensywności zabudowy w planie miejscowym. Za ich pomocą można dokonać też wizualizacji skutków planowanych decyzji. Systemy Informacji Przestrzennej usprawniają poza tym w znacznym stopniu tworzenie dokumentów planistycznych, takich jak studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Pozwalają również w czytelny sposób przedstawiać informacje przestrzenne zainteresowanym inwestorom, mieszkańcom czy turystom za pomocą geoportali. Mogą ponadto służyć jako narzędzie wspierające realizację procedur administracyjnych.

Wszechobecny GIS

W Urzędzie Miasta Kielce zdecydowano, że w pierwszym etapie GIS powinien być wdrożony jako wsparcie procesu inwestycyjnego, ukierunkowanego na obsługę inwestora. "Proces obejmuje planowanie przestrzenne oraz procedury administracyjne prowadzące do uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę, poprzedzonego zgodnie z przepisami wydaniem innych niezbędnych decyzji, w tym tzw. decyzji środowiskowej" - wyjaśnia Jadwiga Skrobacka. Następnie stworzono Geoportal, powszechnie dostępne na stronach internetowych Urzędu Miasta Kielce "okno" do zasobu danych przestrzennych. "Posiada on liczne funkcje przydatne zarówno dla inwestorów, jak i turystów odwiedzających miasto, na przykład gości oraz wystawców Targów Kielce, a także dla mieszkańców miasta" - mówi Jadwiga Skrobacka.

Obok informacji z zakresu planowania przestrzennego i środowiska, w kieleckim Geoportalu udostępnione zostały dane z zasobu geodezyjnego, w tym działki wraz z numeracją oraz warstwa budynków z adresami. Urzędnicy podkreślają, że wdrożone narzędzia Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej pozwalają na lepszą obsługę inwestorów i mieszkańców oraz lepszą komunikację zarówno wewnątrz Urzędu Miasta, jak również między władzami Kielc a społecznością lokalną.

Wraz z rozwojem systemu władze miasta będą wykorzystywały jego możliwości również w innych obszarach zarządzania i planowania. "Możliwości analityczne systemu pozwolą na inne spojrzenie na wiele istotnych zagadnień mających wpływ na rozwój miasta. Na przykład, pozwolą w krótkim czasie tworzyć <<mapy problemów>> czy <<mapy potencjałów>>, z uwzględnieniem rozmaitych uwarunkowań i kryteriów (np. mapy obszarów o niewystarczającej ilości przystanków MPK, mapy obszarów, na których zamieszkuje duża ilość dzieci i ludzi młodych), a tym samym podejmować lepsze i czytelne dla wszystkich decyzje związane z różnoraką obsługą czy wykorzystaniem terenów miasta" - tłumaczy Jadwiga Skrobacka.


TOP 200