Moda na minidyski

Coraz więcej producentów tradycyjnych pamięci podejmuje wytwarzanie zminiaturyzowanych twardych dysków.

Coraz więcej producentów tradycyjnych pamięci podejmuje wytwarzanie zminiaturyzowanych twardych dysków.

M.in. produkcję taką podjęły firmy Integral Peripherials i Seagate Technology. Obie wytwarzają minidyski o średnicy 1,8 cala (45,7 mm) i pojemności od 40 do 80 MB.

80 MB zminiaturyzowany wprowadza na rynek również Quantum. Jego produkt ma 2 cale (50,4 mm) średnicy i masę 136 g.

* * *

Kittyhawk to nazwa twardego minidysku Hewlett-Packarda dla penbooków, palmtopów i innych - jak określono tę grupę - subnotebooków. Nowy produkt ma zaledwie 1,3 cala średnicy (3,3 cm) i mieści 14 398 stron maszynopisu w pamięci o pojemności 21,4 MB. Jest zgodny ze standardem MPCIA. Wysokość mininapędu wynosi 10,5 mm, a masa 32 g.

Do produkcji mininapędu kalifornijska firma Read-Rite dostarcza głowic zapisująco-odczytujących, tzw. Nanoslider, które umożliwiają zmieszczenie 180 MB na cal- o średnim czasie dostępu wynosi 18 milisekund. Z kolei Citzen Watch z Japonii zajmuje się montażem napędu, przy którym używa śrubek niemal niewidocznych gołym okiem.

Z pomocą AT&T Microelectronics udało się zmniejszyć liczbę układów scalonych z 20-30 stosowanych zwykle w większych dyskach do zaledwie siedmiu. Przy zakupie 100 tys. sztuk cenę OEM ustalono na 250 USD.


TOP 200