Mocne uderzenie w Monachium!

Monachium (CW PL). Pokaz pierwszej laserowej kolorowej drukarki HP Color LaserJet był hitem europejskiej prezentacji nowych produktów Hewlett-Packard, która odbyła się 19 września br. w monachijskim hotelu Arabella Bogenhausen. Podczas spotkania przedstawiono także monochromatyczne drukarki LaserJet 4V i 4MV, atramentowe DeskJet 320 oraz DeskWriter 320, skaner monochromatyczny ScanJet 3p i kolorowy ScanJet IIcx, atramentowy ploter monochromatyczny DesignJet 220 oraz kolorowy DesignJet 650C.

Monachium (CW PL). Pokaz pierwszej laserowej kolorowej drukarki HP Color LaserJet był hitem europejskiej prezentacji nowych produktów Hewlett-Packard, która odbyła się 19 września br. w monachijskim hotelu Arabella Bogenhausen. Podczas spotkania przedstawiono także monochromatyczne drukarki LaserJet 4V i 4MV, atramentowe DeskJet 320 oraz DeskWriter 320, skaner monochromatyczny ScanJet 3p i kolorowy ScanJet IIcx, atramentowy ploter monochromatyczny DesignJet 220 oraz kolorowy DesignJet 650C.

Color LaserJet to drukarka dla formatu A4 w kolorze i A3 w trybie czarno-białym. Jej mechanizm drukujący pochodzi z firmy Konica i zapewnia kolorowy druk w trakcie jednego przejścia papieru. Paleta barw budowana jest z 4 tonerów w standardzie CMYK. Jakość druku poprawia technologia renderingu ColorSmart (warta osobnego artykułu).

Prędkość druku - od 10 stron w trybie monochromatycznym do 1 lub 2 na minutę w kolorze. Tak dobre wyniki zapewnia 20 MHz procesor RISC AMD 29030. Rozdzielczość 300 dpi uzupełniona jest o znany mechanizm REt. Standardowym językiem drukarki jest HP PCL5, uzupełniony o kolor lub opcjonalnie PostScript Level 2. 45 fontów skalowalnych jest wbudowanych; można dołączyć jeszcze 35 w standardzie Type 1. Pamięć 8 MB wyposażona w MEt (Memory Enhancement technology - praktycznie podwaja pojemność pamięci) może być rozszerzona aż do 72 MB! Papier może mieć gramaturę do 90 g/m2. Komunikację z komputerem zapewnia złącze równoległe HP Bi-Tronics (dwukierunkowe). Opcjonalna karta sieciowa współpracuje z 12 rodzajami sieci. Tonery poszczególnych kolorów umieszczone są w osobnych pojemnikach.

To co jest szczególnie warte podkreślenia, to cena drukarki i koszt jej eksploatacji. Cenę drukarki ustalono na mniej niż 14 tys. DEM, natomiast koszty druku jednej strony szacowane są na 2,5-9 centów w zależności od "zakolorowania" (to przez analogię do "zaczernienia").

Nowością są także drukarki laserowe czarno-białe LaserJet 4V i LaserJet 4MV. Drukarka 4V w stosunku do modelu 4 Plus różni się zastosowanym procesorem (zwiększono częstotliwość jego pracy z 25 do 33 MHz), dzięki czemu wzrosła wydajność z 12 do 16 str./min. Pojawiło się gniazdo miniaturowego dysku twardego 1,3" o pojemności 42,8 MB w standardzie zawierającego fonty PostScriptowe. Maksymalny format papieru zwiększono do A3. Zastosowana karta JetDirect pozwala na automatyczne rozpoznanie jednego z 12 sieciowych systemów operacyjnych. Sterownik drukarki umożliwia pełną kontrolę i podgląd na ekranie komputera statusu pracy (włącznie z sygnalizacją np. otwartej pokrywy). Pojemność standardowego podajnika papieru zwiększono do 350, a dodatkowy pojemnik może pomieścić 500 arkuszy. Drukarka 4MV - dedykowana zastosowaniom sieciowym jest ponadto uzupełniona o możliwość dołączenia więcej niż 12 systemów sieciowych i ma więcej pamięci zabudowanej standardowo - 12 MB (z możliwością rozszerzenia do 44 MB). Zmienił się także wygląd tych drukarek w stosunku do poprzednich modeli.

Zmodyfikowano także . Zamiast DeskJet i Desk Writer 310 oferowany jest model 320, w którym dodano czarny (w poprzedniej wersji czerń uzyskiwana była z kolorów składowych) oraz technologię ColorSmart, którą również zastosowano w DeskJet 1200C.

Pojawił się także nowy monochromatyczny skaner HP ScanJet 3p oraz zmodyfikowano kolorowy ScanJet IIcx. Stołowy płaski skaner 3p oferuje rozdzielczość 1200 dpi (300 dpi - optyczna), dołączono do niego oprogramowanie: HP PicturePlace (do obróbki rysunków), HP Copier oraz Calera OCR. W Niemczech proponowana cena to 1190 DEM. Do skanera ScanJet IIx dodaje się teraz (Calera WordScan), dla Polski jest to Recognita Select. Ponadto dołącza się HP Copier, Aldus Photostyler SE (lub Photoshop dla Maca). Wszystko to za tę samą, jak dotychczas, cenę 2290 DEM.

Nowy monochromatyczny atramentowy ploter DesignJet 220 przeznaczony jest dla prac o maks. formacie A0. Pracuje z rozdzielczością 600 dpi. Dzięki zastosowaniu dwóch pojemników z tuszem przyspieszono proces druku nawet pięciokrotnie. Średni czas wykonania rysunku formatu A1 wynosi ok. 3 min. Automatyczne przełączanie między językami komunikacji (HP-GL, HP-GL/2, HP RTL i PJL) ułatwia pracę ze wszystkimi rodzajami systemów CAD-owskich.

Kolorowy atramentowy ploter DesignJet 650C drukuje papier do formatu A0 lub wstędze do długości 2,7 m. Może być wyposażony w PostScript Level 2 i wykorzystywany jako wielkoformatowa drukarka kolorowa. Jego rozdzielczość wynosi 600 dpi dla druku czarnego i 300 dpi dla kolorowego. Standardowa pamięć 4 MB może być rozszerzona do 68 MB. Koszt wydruku kolorowego arkusza A0 wynosi 7-10 USD.

Rzadko kiedy zdarza się, aby jakakolwiek firma pokazała na jednej prezentacji tyle nowych produktów (de facto ogłaszane były w ciągu miesiąca: od 29 sierpnia do 3 października). Można pogratulować HP tak udanego końca lata.


TOP 200