Moc systemów SAP HANA, czyli jak itelligence i IBM mogą wesprzeć Twoją firmę

Jeśli system SAP, działający na klasycznej bazie danych, zmigrujemy na platformę SAP HANA, wygenerowanie raportu dla zarządu, który tworzony jest np. raz w tygodniu, może skrócić się z 15 minut do 30 sekund – mówi Ireneusz Pełka z firmy itelligence. Pozwala to m.in. na szybsze i skuteczniejsze podejmowanie decyzji biznesowych, a zatem efektywnie wspomaga rozwój każdej firmy. Ważne jest jednak, aby do wdrożenia wybrać zaufanego i profesjonalnego partnera, jak firma itelligence, która system SAP HANA utrzymuje na wysokiej jakości sprzęcie IBM Power Systems.

Data Center itelligence w Tarnowie Podgórnym

Polski producent drzwi DRE, firma produkcyjna z branży spożywczej Mosso Kewpie, producent maszyn rolniczych UNIA, największy producent leków ziołowych w Polsce Herbapol Wrocław S.A. czy działający w branży ubezpieczeniowej Pacific Life to tylko niektóre firmy, które we współpracy z itelligence zdecydowały się wdrożyć system SAP HANA.

"Dzięki SAP HANA uzyskaliśmy większy poziom bezpieczeństwa naszych aplikacji, większą skalowalność i wydajność, co jest dla nas, przy 3TB danych na SAP HANA, szczególnie ważne! Nasi użytkownicy biznesowi potwierdzają zauważalny wzrost działania transakcji i raportów"
– przyznaje Marcin Berbeć, dyrektor IT w DRE Sp. z o. o.

Szybkość i precyzja – najmocniejsze strony SAP HANA

SAP HANA (High-Performance Analytic Appliance) to platforma IT, która rezyduje w całości w pamięci fizycznej (RAM). Pozwala to osiągnąć rewolucyjny postęp w zakresie szybkości i wydajności przetwarzania oraz udostępniania danych, daje też nowe możliwości raportowania i analiz, które dotychczas były niedostępne z uwagi na ograniczenia wydajnościowe.

Zobacz również:

  • To narzędzie pozwala w maksymalnym stopniu wykorzystać moc komputera kwantowego

Użyta w SAP HANA technologia in-memory wykorzystuje duże zasoby pamięci operacyjnej (od 128 GB). Dzięki wydajnym komponentom silnik in-memory może prezentować dane transakcyjne lub z hurtowni danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego

Wszystko to sprawia, że platforma SAP HANA pozwala na błyskawiczne wykonywanie operacji na danych i analiz o dowolnej szczegółowości, stopniu agregacji i liczbie wymiarów. "Czas pojedynczej operacji dostępu do danych spadł do nanosekund, co w skali systemu informatycznego, który takich operacji wykonuje dziesiątki tysięcy, przekłada się na drastyczne wręcz przyspieszenie. Sama wydajność raportowania może poprawić się o 8 do 10 razy" – tłumaczy Ireneusz Pełka, IT Specialist Principal Expert i PowerVM Team Leader z firmy itelligence.

Model sztywny lub „szyty na miarę”

Firma SAP zaplanowała dla aplikacji HANA dwa modele instalacji: Appliance i TDI. Pierwszy z nich to zamknięta architektura, w której sprzętu nie można modyfikować. Drugie rozwiązanie, czyli Tailored Datacenter Integration (TDI), budowane jest elastycznie, tworząc skrojone na miarę potrzeb danego klienta środowisko, w którym jednak każdy element składowy musi pochodzić z katalogu urządzeń zatwierdzonych przez SAP.

Model wdrożenia SAP HANA w TDI oferuje swoim klientom itelligence. Pozwala on uwolnić zasoby ludzkie i materialne firmy, a co za tym idzie, skoncentrować się na jej podstawowej działalności. Przedsiębiorca płaci jedynie za te usługi, z których faktycznie korzysta, co obniża koszty związane z obszarem IT.

"Taki system żyje i rośnie razem z klientem. Jeśli środowisko danej firmy z 200 gigabajtów w ciągu roku urośnie nawet do 500 GB, to dzięki możliwościom naszego środowiska Managed Cloud powiększamy dynamicznie wielkość RAM systemu. Jeżeli po czasie z 500 zrobi się 1500 gigabajtów, to powtarzamy procedurę, TDI daje taką właśnie elastyczność"
– mówi Ireneusz Pełka z itelligence.

Co ważne, elastyczność działa też w drugą stronę, a zatem - jeśli zajdzie taka potrzeba - z nadmiaru zasobów można zrezygnować.

IBM Power Systems podstawą rozwiązań najlepszej klasy

itelligence utrzymuje środowisko SAP HANA TDI na platformie IBM Power Systems, ponieważ urządzenia te są niezawodne, co od lat potwierdzają m.in. wyniki analiz prowadzonych przez ITIC (Information Technology Intelligence Consulting). Serwery IBM Power Systems przodują w zestawieniach zarówno jeśli chodzi o czas dostępności, jak i minimalną liczbę naruszeń bezpieczeństwa. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na konsolidację wirtualnych systemów SAP oraz innych aplikacji na jednym fizycznym serwerze.

"Od lat związani jesteśmy z systemami klasy Power i mamy bardzo dobre doświadczenia, jeśli chodzi o produkty IBM. Uznaliśmy, że tak skomplikowany mechanizm, jakim jest środowisko TDI dla SAP HANA, będzie tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. To truizm, ale bardzo istotny z tego punktu widzenia. Postawiliśmy na IBM Power System i okazało się to bardzo dobrą decyzją" – mówi Ireneusz Pełka. I jak dodaje, że hardware IBM wyróżnia się ze względu na elastyczność, niezawodność i wydajność, a właśnie te trzy cechy decydują o jakości rozwiązań SAP HANA. "Systemy Power od lat są budowane zgodnie z koncepcją RAS, a zatem według haseł reliable, available i serviceable, czyli niezawodność, dostępność i użyteczność. I mówimy tutaj o niemal legendarnych odporności na awarie, czyli o systemach, które latami pracują bez potrzeby wyłączania i bez uszkodzeń elementów, które wpływają na dostępność serwera. - mówi Ireneusz Pełka, itelligence.

Dane, czyli paliwo napędowe każdego biznesu

Ogromny przyrost produkowanych danych i coraz większa potrzeba analiz w czasie zbliżonym do rzeczywistego sprawiają, że rynek technologii z tym związanych szybko rośnie. Według firmy konsultingowej Markets and Markets, do 2020 roku rynek technologii analizy danych osiągnie wartość 23,15 mld USD, choć w 2015 było to zaledwie 5,58 mld USD. Średnioroczny wzrost, zgodnie z szacunkami, utrzymać ma się w tym czasie na poziomie 32,9%.

Rozwiązania z rodziny SAP HANA w pełni odpowiadają na cyfrowe wyzwania współczesności i pozwalają przedsiębiorstwom lepiej sterować rozwojem biznesowym. Aplikacje SAP dla możliwie najwydajniejszego działania wymagają jednak wykonywania szeregu czynności, jak hosting, utrzymanie, monitorowanie i wsparcie. Oferowana przez itelligence usługa Managed Cloud dla SAP to połączenie wszystkich tych zadań w jedno, za które odpowiada profesjonalny dostawca. Pozwala to firmom, bez względu na to, czy mają odpowiednie zaplecze IT, korzystać z zalet SAP HANA w wygodny i możliwie wydajny sposób.

Moc systemów SAP HANA, czyli jak itelligence i IBM mogą wesprzeć Twoją firmę
Moc systemów SAP HANA, czyli jak itelligence i IBM mogą wesprzeć Twoją firmę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200