Moc pod ręką

Hewlett-Packard i Sun Microsystems umożliwiają klientom płacenie tylko za rzeczywiście wykorzystywane zasoby serwerów.

Hewlett-Packard i Sun Microsystems umożliwiają klientom płacenie tylko za rzeczywiście wykorzystywane zasoby serwerów.

Niemal jednocześnie, w połowie listopada br., Sun Microsystems i Hewlett-Packard zaoferowały klientom nowy sposób sprzedaży serwerów. Program o nazwie Capacity on Demand (COD), w przypadku HP - instant Capacity on Demand (iCOD), umożliwia klientom zakup dość dużych serwerów w cenie, która obejmuje jedynie rzeczywiście użyte zasoby (dotyczy to głównie wykorzystania mocy procesorów).

Wydajność na żądanie

Oferta obu firm wydaje się wyraźnie skierowana do firm działających w Internecie, zwłaszcza tych, którym trudno ocenić przyszłe obciążenia, choć tego typu rozwiązaniami mogą również zainteresować się dotychczasowi klienci. Jedną z podstawowych korzyści ma być łatwiejsze utrzymanie wydajności i dostępności serwera, a także ograniczenie ryzyka przestoju. Gdy zapotrzebowanie na moc obliczeniową wzrośnie bądź jeden z używanych procesorów ulegnie uszkodzeniu, można wykorzystać już zainstalowane procesory, co nie wymaga od administratora wyłączenia i ponownego restartu systemu, jak w przypadku instalowania nowych.

Sun umożliwia - w ramach programu COD - zakup serwerów Sun Enterprise 10000 w dowolnej konfiguracji w cenie maszyn o mocy obliczeniowej, która jest potrzebna klientowi w chwili zakupu. Opłata za wykorzystanie kolejnych procesorów będzie pobierana dopiero, gdy zaistnieje potrzeba ich wykorzystania. Klient natomiast musi zakupić serwer z co najmniej 8 procesorami.

Więcej za mniej

Przykładowo, zakup serwera Sun Enterprise 10000, zawierającego 20 procesorów, z licencją na osiem kosztuje w Polsce 529 tys. USD. Za wykorzystanie każdego kolejnego należy zapłacić 96 tys. USD. Natomiast aktywacja każdego procesora powyżej 20 kosztować będzie ok. 40 tys. USD. Na serwery z opcją COD, również w Polsce, już dziś można składać zamówienia.

Sun proponuje także klientom alternatywny program zakupów pod nazwą Pay As You Grow. W jego ramach klienci mogą zainstalować dowolny serwer klasy Enterprise w pełnej konfiguracji, włącznie z macierzami StorEdge, oprogramowaniem i usługami, płacąc przy odbiorze co najmniej 50% ogólnej ceny. Pozostałą kwotę klient jest zobowiązany uiścić w ciągu 12 miesięcy. Oferta Suna obejmuje również programy: leasingowy dla macierzy dyskowych i PowerExpress - skracający czas dostawy standardowych komponentów do 2 tygodni od daty złożenia zamówienia (w przypadku płyt głównych - do 2 dni).

Procesor aktywowany

Hewlett-Packard opracował program typu Capacity on Demand. Program iCOD obejmuje większość serwerów HP 9000 klasy L, N i V. Klienci, którzy zdecydują się na opcję iCOD, otrzymają serwer z maksymalną liczbą procesorów (4 w przypadku klasy L, 8 - dla klasy N i 32 - klasy V), płacąc tylko za tę liczbę procesorów, z których będą w danej chwili korzystać. Aktywację dodatkowych procesorów przeprowadza się za pomocą polecenia w systemie HP-UX (wersjach 10.20 lub późniejszych).

Ostateczne ceny serwerów z opcją iCOD, a także szczegółowe warunki zakupu nie zostały na razie podane. Wiadomo jednak, że cena procesorów po aktywacji będzie zgodna z bieżącym cennikiem HP. Firma nie będzie także stawiać wymagań co do minimalnej liczby zakupionych procesorów. W Polsce opcja iCOD ma być oferowana od stycznia 2000 r.

W miarę potrzeb

W ramach programu Capacity on Demand Sun Microsystems umożliwia zakup serwerów Enterprise 10000 w dowolnej konfiguracji (minimum 8 procesorów) w cenie maszyn o mocy obliczeniowej, która jest klientowi potrzebna w chwili zakupu. Opłata za wykorzystanie kolejnych procesorów będzie pobierana dopiero, gdy zaistnieje potrzeba ich wykorzystania.

Opłata za procesor

Hewlett-Packard, w ramach programu instant Capacity on Demand, oferuje większość serwerów HP 9000. Klienci, którzy zdecydują się na opcję iCOD, otrzymają serwer z maksymalną liczbą procesorów (4 w przypadku klasy L, 8 - dla klasy N i 32 - klasy V), płacąc tylko za tę liczbę procesorów, z których będą w określonym czasie korzystać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200