Mobilni pracownicy zagrażają firmom

W ostatnich miesiąca na całym świecie rośnie liczba mobilnych pracowników - niestety, jednocześnie zwiększa się poziom zagrożenia, jakie stanowią oni dla swoich firm. Tak przynajmniej wynika z raportu, przygotowanego przez amerykańską organizację Computing Technology Industry Association (CompTIA).

Raport powstał na podstawie ankiet, wypełnionych przez przedstawicieli działów IT kilkuset amerykańskich firm zatrudniających mobilnych pracowników. Aż 60% respondentów stwierdziło, że w ich przedsiębiorstwach występują problemy z bezpieczeństwem, związane z wykorzystywaniem przez pracowników typowych urządzeń mobilnych - handheldów, smartphone'ów czy notebooków. Co więcej, większość ankietowanych przyznała, że liczba takich incydentów wyraźnie wzrosła w ostatnich latach.

Główny problem polega na tym, iż, jak dowiadujemy się z raportu, firmy nie reagują odpowiednio na nowe zagrożenia. Mimo, iż 80% zbadanych firm umożliwia mobilnym pracownikom uzyskiwanie zdalnego dostępu do firmowej infrastruktury informatycznej, to tylko co trzecie przedsiębiorstwo prowadzi jakiekolwiek szkolenia z zakresu bezpieczeństwa dla personelu. Co więcej, tylko 10% firm planuje przeprowadzenie w najbliższych miesiącach szkoleń z zakresu bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych.

"Firmy, które nie szkolą odpowiednio swoich mobilnych pracowników, wyświadczają sobie niedźwiedzią przysługę. Ignorują one fakt, iż 90% przedsiębiorstw, które wprowadziły takie szkolenia, odnotowało wyraźny spadek incydentów związanych z bezpieczeństwem" - skomentował John Venator, szef CompTIA.

Warto wspomnieć, iż wnioski płynące z raportu CompTIA są zbieżne z wynikami badań firmy BigFix. Pod koniec sierpnia opublikowała ona opracowanie, z którego wynikało, iż w wielu amerykańskich firmach jednym z poważniejszych problemów z zakresu bezpieczeństwa jest odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury przed złośliwym oprogramowaniem dostarczanym (nieświadomie) przez... mobilnych pracowników tychże firm. Szerzej pisaliśmy o tym zjawisku w tekście "Mobilni pracownicy infekują systemy informatyczne swoich firm".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200