Mobilne wiadomości

Francuskie wątpliwości

Nie dziwią zatem wątpliwości francuskich władz SGDN (Sekretariatu Obrony Narodowej Francji) wydających decyzję o zakazie korzystania z BlackBerry przez urzędników państwowych. Gdy dane przesyłane przez przenośne urządzenia przechodzą przez serwer poza granicami kraju, zawsze pozostaje ryzyko ich wykorzystania. „Należy powiedzieć <<bądź ostrożny>>, ponieważ nie żyjemy w zwykłym świecie, gdzie można spokojnie rozmawiać przez telefon, kablowy albo komórkowy, bez żadnych obaw” - powiedział w programie BBC World Today Jacques Myard, członek rządzącej partii UMP.

Francuski eurodeputowany Pierre Lasbordes w wywiadzie dla Associated Press powiedział, że „problem dotyczy wojny ekonomicznej, a nie zaufania”. Sprawa była dość głośna, w 2005 r. komisja, w której brał on udział, przedstawiła swoje wątpliwości ówczesnemu premierowi Francji Dominique de Villepinowi. Powiadomił on rząd o podejrzeniach, co do bezpieczeństwa mobilnej poczty elektronicznej. Podobne obawy podzielają dzisiaj inni politycy, także w Polsce, gdy podejmowane są decyzje o wyposażeniu polskich dyplomatów w terminale BlackBerry.

Producent BlackBerry przyznał Pierre'owi Lasbordesowi, że w pierwszych instalacjach występowały problemy z bezpieczeństwem i zapewnił go, że zostały rozwiązane. Jednocześnie RIM odpowiada, że ich produkty zyskały uznanie instytucji bezpieczeństwa Austrii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Niemiec i Holandii, przy czym amerykańska agencja NSA nie ma dostępu do żadnych danych przesyłanych za pomocą urządzeń firmy RIM. Prezydent USA, Barrack Obama oficjalnie przyznaje, że nie ma zamiaru zrezygnować ze swojego urządzenia BlackBerry.

Konkurencja

1 tydzień

tyle czasu zajmuje złamanie algorytmu DES niewielkiemu komputerowi wykorzystującemu 128 programowanych mikroprocesorów FPGA Virtex-4 SX 35.

Ponieważ dla polskiego użytkownika BlackBerry ma wiele wad, operatorzy telekomunikacyjni szukali alternatywy dla produktów RIM. W Polsce taką usługą jest Mobiznet, reklamowana jako platforma komunikacyjna z dedykowanym APN, terminowanym na serwerach firmy. Pracuje ona w trybie usługi transferu danych świadczonej przez operatora telekomunikacyjnego, ale także przez Internet przy pomocy dowolnego połączenia. W obrębie tej platformy odbywa się synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami mobilnymi oraz infrastrukturą firmy. Wspierane są telefony komórkowe z systemem Windows Mobile, Symbian i PalmOS.

W odróżnieniu od BlackBerry, system można skonfigurować w taki sposób, aby dane nie wychodziły poza Polskę, przy czym transmisja jest szyfrowana za pomocą odpowiednich bibliotek, dostarczonych przez producenta motoru. Mobiznet wykorzystuje technologię Sybase OneBridge, przy czym synchronizowane są zasoby bazodanowe, a nie aplikacje. Dzięki temu można zrealizować połączenie pomiędzy dowolną aplikacją (np. ERP) a urządzeniem mobilnym i zrealizować wybrany scenariusz synchronizacji. Standardowo synchronizowana jest poczta elektroniczna, dane PIM, pliki z załącznikami, informacje z systemu pracy grupowej, a także dane z innych aplikacji. System wspiera również inne systemy operacyjne niż Windows.


TOP 200