Mobilne usługi VPN

Nokia

Mobilne usługi VPN

Bezpieczne rozwiązanie MVPN firmy Nokia

Firmowa platforma Nokia Mobile Solution rozszerza prywatną sieć przedsiębiorstwa o zdalny dostęp do firmowych zasobów przez Internet jednocześnie z wielu urządzeń bezprzewodowych. Integralnym elementem tej platformy są: oprogramowanie klienta Nokia Mobile VPN Client (Nokia Client) instalowane w terminalach przenośnych oraz aplikacja Nokia Security Service Manager (Nokia SSM) przeznaczona do bezpiecznej komunikacji z terminalami i zasobami sieci. Program Nokia Client obsługuje wersję bezpiecznego protokołu internetowego IPSec z tunelowaniem dla sieci VPN (algorytmy szyfrowe DES, 3DES i AES), natomiast Nokia SSM jest elementem bramy IP do zarządzania siecią VPN i współpracy z kluczem publicznym PKI (Public Key Infrastructure).

Ericsson

Ericsson oferuje własne rozwiązanie wirtualnej sieci bezprzewodowej Carrier VPN Solution, jako rozszerzenie wielousługowej platformy Packet Backbone Network. Platforma może obsługiwać odległe komponenty sieci stałych i mobilnych, dzięki współpracy z firmowym systemem centralowym ENGINE i rozwiązaniami Mobile Internet Solution. Za funkcjonowanie skalowanej sieci wirtualnej MVPN odpowiada wielousługowy system zarządzania Multimedia Management Suite, przystosowany do współpracy z urządzeniami sieciowymi nowej generacji NGN serii AXI (520, 540, 580) i różnymi routerami klasy AXC.

Alcatel

Mobilne usługi VPN

Infrastruktura mobilnego biura (Alcatel)

Do zdalnej obsługi mobilnego biura przez sieci VPN firma przeznaczyła własną platformę Alcatel Mobile Office (AMO), która w swym założeniu funkcjonuje przez sieć Internetu. Jako terminale bezprzewodowe w systemie można użytkować prawie wszystkie znane urządzenia bezprzewodowe, zarówno dostarczane przez firmę, jak i pochodzące od innych producentów. W bezprzewodowej komunikacji MVPN można korzystać w systemie z wielu aplikacji: poczty e-mail, intranetu, Internetu, aplikacji IMS, transmisji typu P2P oraz usług dostarczanych przez sieci komórkowe GSM (SMS, MMS, GPRS) i przez sieci lokalne WLAN.

Siemens

W nowej architekturze FMC (Fixed Mobile Convergence) Siemensa sterowaniem multimedialnymi sesjami użytkowników zajmuje się podsystem IMS, natomiast od strony sieci stałych PSTN są to elementy platformy Surpass, obejmujące zarządzanie i kontrolę bram medialnych MGCF (hiE9200) oraz same bramy MGW (hiG 1100, hiG 1200). Wspólne sterowanie heterogenicznych elementów sieci pozwala na łączenie wyspecjalizowanych aplikacji mobilnych IMS (Push and Talk, zarządzanie prezentacją, Instant Messaging czy VoIP), które są wirtualnie udostępniane z różnorodnych terminali, takich jak: PC, telefony komórkowe, telefony IP, softphony czy telefony stacjonarne.

Mobilne biura przedsiębiorstwa

Mobilne biuro jest rozwiązaniem umożliwiającym wykonywanie pracy bez względu na to, w jakim miejscu i czasie znajduje się pracownik. Dzięki zastosowaniu szybszych technologii transmisji danych używanych w telefonii komórkowej (GPRS, EDGE i UMTS) lub lokalnych WLAN, użytkownik może wykonywać swoją pracę, przebywając poza biurem. Mobilny użytkownik systemu uzyskuje w prosty sposób dostęp do Internetu, poczty elektronicznej lub potrzebnych zasobów firmowych. Istotną zaletą współcześnie oferowanych rozwiązań jest fakt, że użytkownik nie płaci za czas połączenia, lecz jedynie za ilość przesłanych danych. Może więc on być stale obecny w sieci, a więc praktycznie dostępny online i być w stałym kontakcie z firmą za pośrednictwem różnych mediów - co powoduje wzrost efektywności jego pracy oraz tempa realizacji powierzonych mu zadań.

Biurowe aplikacje Idei

Udostępniona w 2003 r. w ofercie "Idea dla Firm" bezprzewodowa usługa "Mobilna Sieć Biurowa" funkcjonuje z wykorzystaniem pakietowej transmisji GSM/GPRS. Umożliwia ona dostęp do informacji i przeglądanie na ekranie terminalu przenośnego danych znajdujących się w sieci informatycznej przedsiębiorstwa (odnośnie do pracowników i kontrahentów firmy), wewnętrznych procedur obiegowych, ofert, cenników, umów i ankiet oraz dokumentów o poufnym charakterze. Usługa zapewnia transport informacji drogą elektroniczną, korzystanie z poczty e-mail za pomocą notebooków i rejestrację faktur w systemie księgowo-finansowym firmy.

Mobilne usługi VPN

Integracja usług SMS/MMS elementem platformy IMS/VPN

Do usługi Mobilna Sieć Biurowa można włączyć się na dwa sposoby: poprzez tradycyjne łącze dzierżawione (większe koszty) lub przez sieć Internet. W drugim przypadku połączenie komunikacyjne przebiega wydzielonymi kanałami wirtualnymi VPN, zabezpieczonymi przed przypadkowym dostępem przez osoby nieupoważnione. Wariant wirtualnego dostępu VPN obniża koszt korzystania z usług transmisyjnych, lecz przepustowość kanału zależy wtedy od obciążenia łączy internetowych.

Standardowe rozwiązania korzystają z adresów IP przydzielanych urządzeniom terminalowym dynamicznie, jednakże istnieje też możliwość przyporządkowania stałych adresów IP dla każdego użytkownika laptopa czy komunikatora PDA. Takie przyporządkowanie, korzystne dla aplikacji komunikacyjnych typu punkt-punkt (P2P), pozwala na natychmiastowe odnalezienie w sieci użytkownika, z którym dokonuje się wymiana informacji.

Mobilny pracownik w sieci Era

Operator PTC udostępnił w sieci Era pakiet obsługi "Pracownik Mobilny", który oprócz funkcji komunikacyjnych pozwala na lokalizowanie użytkowników telefonów komórkowych na żądanie lub w zadanych odstępach czasu. Bieżące monitorowanie online daje wgląd w historię lokalizacji pracownika w terenie i na mapie oraz komunikację SMS wraz z kontrolą realizacji zleconych zadań. Z aplikacji korzystają firmy, których pracownicy wykonują swe zadania, często zmieniając lokalizację w związku z obsługą klientów, dostarczaniem towaru lub dokonywaniem napraw serwisowych.

W ramach programu partnerskiego EraITPartner, realizowanego wspólnie z Siemens Communication, operator PTC w tym roku rozszerzył obsługę indywidualnych pracowników mobilnych o nowe funkcje. Szczegółowe raporty adresowe o historii lokalizacji pracowników w terenie są teraz uzupełnione o dane geograficzne w obszarach poza miastem (gmina, powiat) wraz z możliwością archiwizowania raportów, wyboru wielkości i zasięgu wyświetlanej mapy oraz tworzenia raportów zbiorczych dla wszystkich pracowników. Do korzystania z usługi potrzebne są zwykłe telefony komórkowe oraz komputer PC z dostępem do Internetu. W zasięgu sieci system dokonuje na bieżąco aktualizacji map terenu, bez angażowania przedsiębiorstwa. Za ich aktualizację, przechowywanie na zewnętrznym serwerze oraz utrzymywanie aplikacji w ruchu odpowiada dostawca usługi.

Sieć wirtualna Polkomtela

Operator sieci Plus GSM udostępnił usługę Pakiet Mobilna Firma, adresowaną do przedstawicieli handlowych, akwizytorów i pracowników wykonujących obowiązki służbowe poza siedzibą firmy. Aplikacja wymaga oprogramowania WA-PRO lub Sage Symfonia, komputera przenośnego HP iPAQ oraz telefonu komórkowego SonyEricsson K700i z optymalizowanym planem taryfowym sieci Plus GSM. Usługa dostarcza zdalnym użytkownikom informacji o klientach, zleceniach serwisowych, zamówieniach, cennikach, bieżących stanach magazynowych, a ponadto przyspiesza obieg informacji, ograniczając przy okazji ilość dokumentacji papierowej.


TOP 200