Mobilne technologie dla biznesu

Znana firma analityczna Gartner wytypowała 10 mobilnych i bezprzewodowych technologii, które w najbliższych kilku latach odegrają w biznesie ważną rolę i przyczynią się do znacznego usprawnienia komunikacji na linii firma-pracownik i firma-konsument.

Mobilne technologie wykorzystujące łączność radiową przeżywają w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że zmienią one radykalnie sposób prowadzenia biznesu i komunikowania się wszystkich podmiotów działających na rynku. Firma analityczna Gartner pokusiła się o wskazanie 10 mobilnych technologii, które w jej opinii, przyczynią się w nadchodzącym czasie w największym stopniu do powstania nowych metod komunikowania się i wymiany informacji. A oto one:

1. Bluetooth (wersja 3 i 4): obie wersje tej bezprzewodowej technologii znajdą zastosowanie w wielu nowych biznesowych aplikacjach. Technologia Bluetooth 3.0 będzie stosowana wszędzie tam gdzie liczy się szybkość przesyłania danych i duża przepustowość połączeń (aplikacje multimedialne), podczas gdy Bluetooth 4.0 będzie stosowana w aplikacjach wymagających mniejszych szybkości (np. w różnego rodzaju czujnikach), które powinny być przy tym wyjątkowo energooszczędne.

2. Mobilne aplikacje WWW: tu duże pole do popisu będą miały przeglądarki WWW instalowane na smartfonach nowych generacji, które będą wyposażone w lepsze i bardziej czytelne ekrany oraz przyjazne użytkownikowi interfejsy. Dzięki nim przeglądanie sieci WWW będzie równie łatwe i wygodne, jak ma to miejsce w przypadku notebooków i netbooków. Microsoft pracuje już nad nowymi mobilnymi przeglądarkami, m.in. dla systemu Windows Phone 7.

Zobacz również:

  • Nie znam firmy, której strategia nie byłaby dziś cyfrowa - rozmowa z Andrzejem Zającem, Prezesem Zarządu Integrated Solutions

3. Mobilne widżety (kontrolki): oparte na takich technologiach, jak JavaScript i HTML, pozwolą użytkownikom telefonów i innych przenośnych urządzeń aktualizować oprogramowanie oraz ściągać z internetu drogą bezprzewodową dowolne zasoby i informacje.

4. Niezależne od zastosowanej platformy narzędzia, umożliwiające budowanie mobilnych aplikacji. Gartner przewiduje, że w nadchodzących latach na rynku pojawi się wiele narzędzi deweloperskich typu "platform-independent", dzięki którym użytkownicy będą mieli do wyboru tysiące nowych mobilnych aplikacji.

5. Magazyny z bezprzewodowymi aplikacjami: w nadchodzących latach powstanie wiele takich magazynów, funkcjonujących w podobny sposób jak znany internetowy sklep firmy Apple (App Store). Magazyny takie będą budować zarówno operatorzy sieci bezprzewodowych, jak i firmy oraz dostawcy usług.

6. GPS: Gartner przewiduje, że pod koniec br. ponad 75% mobilnych telefonów używanych na świecie będzie obsługiwać system nawigacji satelitarnej GPS. Na rynku pojawi się w związku z tym wiele nowych aplikacji i usług, które będą wykorzystywać tę technologię do jeszcze efektywniejszego prowadzenia biznesu.

7. Komórkowy dostęp szerokopasmowy: pojawienie się nowych technologii radiowych 4G (np. LTE) spowoduje, że telefon komórkowy (oraz inne urządzenia mobilne) będzie wykorzystywany w dużo większym stopniu do odbierania i wysyłania bardzo dużych porcji danych oraz obsługiwania aplikacji biznesowych, które można było do tej pory instalować i uruchamiać na stacjonarnych komputerach.

8. Ekrany dotykowe: ostatnie badania pokazują, że coraz więcej smartfonów ma ekrany dotykowe. Na rynku pojawi się więcej aplikacji biznesowych wykorzystujących tę technologię, która ma dwie podstawowe zalety: łatwość obsługi i duża szybkość komunikowania się za pomocą internetu.

9. Systemy komunikacyjne maszyna-maszyna: postęp technologiczny w tej dziedzinie zaowocuje pojawieniem się wielu nowych i bardzo bezpiecznych aplikacji.

10. Uniwersalne systemy bezpieczeństwa, działające na bazie dowolnej platformy sprzętowej: systemy takie znajdą zastosowanie w chmurach obliczeniowych i usprawnią znacznie pracę szefów działów informatyki, którzy będą wtedy mogli skuteczniej chronić firmowe dane.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200