Mobilne aplikacje, które są najczęściej blokowane przez firmy

Firmy z reguły bacznie przyglądają się temu, jak pracownicy wykorzystują służbowe smartfony. Coraz więcej pracodawców stara się też przekonać czy wręcz zmusić użytkowników takich mobilnych urządzeń do tego, aby nie używali ich do prywatnych celów. Powód jest oczywisty - ich produktywność wtedy spada nie mówiąc już o tym, że ze smartfonu mogą wtedy wyciec ważne firmowe dane.

Firmy kontrolują poczynania pracowników umieszczając określone aplikacje na tzw. czarnych listach i uruchamiają mechanizmy, które nie pozwalają ich uruchomić na smartfonie. MobileIron (dostawca rozwiązań zapewniających urządzeniom mobilnym bezpieczeństwo) zbadał ten temat i na podstawie ankiety obejmującej ok. 6 tys. firm opracował listę 10 aplikacji, które są przez pracodawców najczęściej blokowane.

A oto one: Dropbox, Angry Birds, Facebook, Microsoft OneDrive, Google Drive, Box, Whatsapp, Twitter, Skype i SugarSync.

Zobacz również:

Dla nikogo nie powinno być chyba zaskoczeniem, że prawie połowa wymienionych powyżej aplikacji to takie, które pozwalają użytkownikom wymieniać między sobą dane i pliki oraz współużytkować je.

Administratorzy zarządzający smartfonami stosują w tym względzie różne polityki. Jedni nie pozwalają użytkownikom w ogóle instalować na smartfonach tego rodzaju aplikacji, podczas gdy inni są bardziej liberalni. Zawsze chcą mieć jednak kontrolę nad smartfonami i wiedzieć, do jakich celów użytkownicy je wykorzystują.

Jak już wspomniano wcześniej, administratorzy sięgają często w takich przypadkach po standardowe narzędzie, jakim jest czarna lista. Nie zawsze zdaje to egzamin, gdyż użytkownicy potrafią obchodzić takie ograniczenia. Dlatego MobileIron radzi administratorom, aby nie stosowali prostych mechanizmów restrykcyjnych, a starali się edukować użytkowników.

MobileIron stwierdza, że wielu administratorów stosuje inną metodę. Blokują oni konsumenckie wersje aplikacji, zezwalając jednocześnie na uruchamianie tej samej aplikacji w wersji “enterprise” (czyli biznesowej).

Firma opracowała też listę zawierającą 10 biznesowych aplikacji, które jej klienci instalują najczęściej na służbowych smartonach: Salesforce, Goodreader (czytnik PDF dla iOS), Microsoft Office Suite, Cisco AnyConnect, Box, Cisco Webex, Skype for Business, Google Docs, Evernote i Xora Mobile Worker.


TOP 200