Mniejsza sprzedaż detaliczna i stabilizacja bezrobocia w UE

Garść informacji z biura statystycznego Unii Europejskiej: w maju br. w krajach Unii i w srefie euro obniżyła się wielkość sprzedaży detalicznej, ustabilizowała się stopa bezrobocia, wzrósł w I kw. br. PKB.

Według informacji europejskiego biura statystycznego Eurostat, w maju sprzedaż detaliczna w strefie euro obniżyla się w porównaniu z kwietniem o 0,6%, ale w porównaniu z rokiem ub. wrosła o 0,4%. Wartość sprzedaży detalicznej w całej Unii obniżyła się w maju br. porównaniu z kwietniem br. o 0,7%, ale rok do roku wzrosła o 0,9%. W porównaniu z ubiegłorocznym majem sprzedaż detaliczna rosła we wszystkich państwach Unii oprócz Portugalii (-3%), Niemiec (-1,7%) i Austrii (-1%). najwyższy wzrost nastąpił w Hiszpanii (4,5%), Finlandii (3,9%) i Szwecji (2,9%). W porównaniu do kwietnia br. spadła sprzedaż “napojów, jedzenia i tytoniu” (o 0,5%) w strefie euro, a o 1,4% w całej Unii. Sprzedaż detaliczna towarów “pozaspożywczych” obniżyła się odpowiednio o 0,2% i 0,1%. Największe spadki w porównaniu z kwietniem br. odnotowano w Irlandii (-5%), Austrii (-2,5%) i Francji (-2,1%); z kolei największe wzrosty miały miejsce w Szwecji (0,8%), Belgii (0,6%) i Finlandii (0,5%).

Bezrobocie w strefie euro w czerwcu pozostaje bez zmian w porównaniu do maja br. na poziomie 8,9%. Rok wcześniej w czerwcu stopa bezrobocia w krajach strefy euro wynosiła 8,4%. Bezrobocie w całej Unii nieznacznie wzrosło o 0,1 punkt proc., do 8,1%. W ubiegłym roku było natomiast niższe o 0,4 punkty proc. Najniższe brezrobocia utrzymywało się w czerwcu Luksemburgu (3,7%), Austrii (4,4%) i Irlandii (4,7%). Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuja się cały czas w Hiszpanii (11,4%). Ogółem w strefie euro bez pracy było 12,5 mln osób, a całej Unii – 14,4 mln. Dla porównaniu stopa bezrobocia w USA wynosiła w czerwcu br. 6,4% a w Japonii – 5,3%.

Zobacz również:

  • Duża zmiana - Apple zezwala na tworzenie emulatorów gier

W I kw. br. PKB w srefie euro i w krajach Piętnastki wzrosło o 0,1%. W porównaniu z I kw. ub. roku PKB w strefie euro wzrosło o 0,9% a w całej Unii – o 1,1%. Wzrosty w USA i Japonii były w porównaniu z ub. rokiem wyższe o odpowiednio 2% i 2,5%, a na przestrzeni I kw. br. PKB wzrósł tam o 0,3% i 0,1%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200