Mniej nowości w uaktualnieniu do Windows Server 2003

Uaktualnienie Windows Server 2003 znane również jako "R2" zostanie wydane w 2005 roku. Niestety liczba zapowiadanych zmian zostanie ograniczona w celu dotrzymania zapowiadanego termiu.

W maju Microsoft ogłosił, że R2 będzie zawierał łaty dla Windows Server 2003, część z dodatków do Windows Server które wydano od premiery systemu w kwietniu 2003 roku oraz funkcjonalność Network Access Protection (NAP) i rozszerzenie funkcjonalności zdalnego dostępu. Druga z tych funkcji miała zawierać elementy opracowanego na nowo modułu Terminal Services.

Bezpieczeństwo sieci

Network Access Protection ma na celu ograniczenie dostępu do sieci komputerom które nie spełniają określonych przez administratora wymogów, dotyczących zainstalowanego oprogramowania, częstotliwości aktualizacji oprogramowania antywirusowego. NAP ma umieszczać takie komputery w segmencie z którego będą miały dostęp jedynie do zasobów umożliwiajacych spełnienie postawionych wymagań.

Niestety Microsoft zdecydował się na rezygnację z implementacji części zabezpieczeń dostępu do sieci, i funkcje te zamierza wprowadzić dopiero w 2007 roku wraz z wydaniem serwerowej wersji Longhorna. Również aktualizacji Terminal Services nie należy się spodziewać przed 2007 rokiem.

Zobacz również:

  • Intel przegrywa w niemieckim sądzie
  • Reinstalacja systemu Windows - z chmury czy lokalnie?

Jak powiedział Samm DiStasio kierownik w dziale Microsoft Windows Server, implementacja NAP w R2 wiązałaby się ze zbyt wieloma zmianami na niskim poziomie. Jednocześnie zaprzeczył pogłoskom jakoby premiera uaktualnienia miała się przesunąć na 2006 rok. Jak stwierdził DiStasio Microsoft zamierza wydać R2 najpóźniej w drugiej połowie 2005 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200