MissWorld - robak formatujący dysk

MissWorld jest robakiem napisanym w języku Visual Basic, który poza rozsyłaniem się przy użyciu poczty elektronicznej, posiada również procedury destrukcyjne polegające na formatowaniu dysku twardego oraz usuwaniu plików rejestru.

Zwykle robak pojawia się w komputerze ofiary w postaci załącznika do listu elektronicznego, udającego prezentację we Flashu. List ten ma następujące cechy:

Temat: Miss World

Treść: Hi

Enjoy the latest pictures of Miss World from various Country

Załącznik: MissWorld.exe

Po uruchomieniu przez użytkownika pliku załącznika robak aktywizuje się uruchamiając swoje procedury. Polegają one na rozsyłaniu się do wszystkich adresatów znajdujących się w książce adresowej systemu Windows przy użyciu programu Microsoft Outlook i Outlook Express.

Zobacz również:

  • Google zwiększa bezpieczeństwo poczty w usłudze Workspace
  • Atak ransomware sparaliżował pracę systemu pocztowego jednego ze znanych dostawców usług chmurowych

Na koniec robak przeprowadza swoje działania destrukcyjne. Polegają one na modyfikacji pliku autoexec.bat, tak by przy następnym uruchomieniu systemu nastąpiło formatowanie dysku twardego (dodana linia format c: /q /autotest), a także usunięciu plików Rejestru systemu Windows (user.dat i system.dat).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200