Mirai zainfekował już prawie 500 tys. urządzeń IoT

Jak donosi Level 3 Communications, liczba urządzeń IoT zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem Mirai wzrosła do 493 tys. To potężny skok i poważne ostrzeżenie biorąc pod uwagę fakt, że w momencie odkrycia tego zagrożenia – co miało miejsce pod koniec września tego roku - urządzeń takich było 213 tys.

Jakby tego było mało, firma Level 3 Communications jest przekonana, że malware Mirai zagnieździł się już w dużo większej liczbie IoT. To poważne ostrzeżenie i administratorzy systemów IT powinny się mieć na baczności, gdyż zainfekowane urządzenie IoT staje się botnetem wykorzystywanym przez hakerów do przeprowadzania zmasowanych ataków DDoS. Niewykluczone, że ataki takie wkrótce się nasilą się, stąd potrzeba bacznego monitorowania urządzeń IoT.

Mirai jest bardzo groźny, ponieważ nie zagnieżdża się w pamięci pecetów – tak jak to robią standardowe programy tego typu – a wykorzystuje urządzenia IoT podłączone do internetu, takie jak kamery, czujniki czy różnego rodzaju mierniki. Następnie komunikuje się za zdalnymi serwerami „command-and-control”, które sterują ich pracą.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200