Ministerstwo Łączności zmienia zasady przetargu na UMTS

Prawdopodobnie zmieni się także termin ogłoszenia przetargu, zapowiedziany początkowo na najbliższy poniedziałek.

Resort łączności postanowił złagodzić warunki finansowe przetargu na telefonię komórkową trzeciej generacji - UMTS. Dzisiejsza Gazeta Wyborcza podała, że Ministerstwo Łączności ustaliło, aby za każdą z pięciu licencji każdy zwycięski operator zapłacił taka samą kwotę - 750 mln euro.

Według poprzednio ujawnionych zasad przetargu, zwyciężyć miały te konsorcja, które będą się legitymować wiarygodnością finansową, odpowiednim doświadczeniem w branży, dobrym planem rozwoju działalności, a także najkorzystniejszą ofertą cenową (przy cenie wywoławczej 750 mln euro). Gazeta przytacza też wypowiedź Mirosława Marcinkiewicza, dyrektora generalnego w Ministerstwie Łączności, który powiedział posłom z Komisji Transportu i Łączności o rekomendacji resortu co do przeprowadzenia tzw. konkursu piękności bez rywalizacji cenowej.

Autor artykułu komentuje, że zmiana zasad przetargu jest pierwszym ustępstwem resortu na rzecz potencjalnych inwestorów.

Zasady i tryb przeprowadzenia przetargu były już wielokrotnie krytykowane przez przedstawicieli operatorów GSM, zamierzających wziąć w nim udział. Powołując się na nieoficjalne źródła, Gazeta Wyborcza twierdzi, że zapowiedziany na najbliższy poniedziałek (2 października) termin ogłoszenia przetargu prawdopodobnie przesunie się o kilka dni.

***

Polkomtel kwestionuje zasadność trybu przyznawania koncesji UMTS

Wojsko udostępni częstotliwości UMTS dopiero w 2001 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200