Ministerstwo Infrastruktury zebrało oferty do przetargu na stworzenie Narodowego Planu Szerokopasmowego

Autorzy Narodowego Planu Szerokopasmowego dostrzegają ten problem, tłumacząc że "szerokopasmowy dostęp do Internetu nie jest dobrem samym w sobie", mając wpływ na zwiększenie efektywności przedsiębiorstw i dając okazję do nowych innowacyjnych sposobów działania w gospodarce, nauce, rozrywce, reklamie. Cytują - za Agendą Cyfrową - przykłady zmiany struktury popytu, wynikającego ze wzrostu dostępności aplikacji szerokopasmowych, przewidują poprawę rentowności inwestycji sieciowych, ale nie idą za tym zadania dla innych ministrów…

…może poza konkretnym postulatem wobec MON, aby się wyniosło z wojskowymi systemami radiowymi z zakresu 790-862MHz, zwalniając widmo dla operatorów komórkowych. Brakuje chyba tych ogólnych tematów, biorąc pod uwagę pani minister Magdalena Gaj to też przewodnicząca międzyresortowego zespołu ds. programu "Polska Cyfrowa".

Zobacz również:

  • Więcej szybkiego internetu w całej Polsce

Wiedza reglamentowana

Dezorientację osób mniej zorientowanych w aspiracjach strategicznych Komisji Europejskiej może pogłębiać to, że Narodowy Plan Szerokopasmowy, zamiast odsyłać po prostu do opublikowanych po polsku przed rokiem dokumentów unijnych, zawiera diagramy i wyjaśnienia, tłumaczące na swój sposób poszczególne elementy strategii unijnej, tyle że nie wszystkie. Nie wszystkie nawet w kwestiach infrastrukturalnych. Minister Infrastruktury skupia się na zadaniach, które mają zwiększyć skuteczność działań Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jako organu nadzorującego wdrażanie obowiązującej od roku ustawy szerokopasmowej, a także wdrażanie do Prawa telekomunikacyjnego kilku zaległych przepisów konsumenckich.

Minister Infrastruktury zakłada, że do etapu negocjacji zostaną zaproszone trzy podmioty. Z naszych informacji wynika, że wpłynęła więcej niż jedna oferta, więc przetarg powinien zostać rozpisany. Pewniakiem miał być Instytut Łączności - państwowy Instytut badawczy, jednostka jakby nie było resortowa - dysponującym odpowiednim portfolio opracowań, zapewniających dodatkowe punkty. Instytut ten został jednak "zablokowany" przez Ministerstwo Infrastruktury, bo już uczestniczy w innych pracach nad Projektem Systemowym dla szerokopasmowego dostępu. To otwiera pole dla innych firm. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że zgłosiła się m.in. Infostrategia, w której pracuje Krzysztof Heller, były wiceminister infrastruktury oraz CIO w Erze (dziś T-Mobile). W konsorcjum z Infostrategią startuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji.


TOP 200