Ministerstwo Gospodarki: trzeba lepiej mierzyć branżę ICT

Ministerstwo Gospodarki uważa, że potrzebujemy przejrzystych i precyzyjnych miar, które będą mogły być wykorzystane w procesie planowania i monitoringu prowadzonych projektów związanych z gospodarką elektroniczną. Odbyło się już pierwsze spotkanie z przedstawicielami branży i firmami konsultingowymi, które mają pomóc w opracowaniu odpowiednich mierników.

17 stycznia br. w Ministerstwie Gospodarki odbyła się pierwsza debata wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana z reprezentantami Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz firmami konsultingowymi na temat wypracowania pewnego ładu informacyjnego w zakresie podstawowych mierników ICT dla potrzeb zarządzania rozwojem tego sektora. MG uważa bowiem, że system statystyki publicznej nie nadąża za postępem we wdrażanych technologiach, a w publikacjach Głównego Urzędu Statystycznego dominują statystyki w zakresie wykorzystania tradycyjnych technologii.

W trakcie kolejnych spotkań MG ma wraz z pozostałymi uczestnikami debaty odpowiedzieć na pytania co i po co należy mierzyć, co powinno być mierzone w ramach statystyki publicznej, z kim należy się porównywać i gdzie prezentować statystyki dotyczące branży ICT. Jak bowiem zauważono w czasie spotkania wskaźników publikowanych w zakresie ICT jest obecnie stanowczo za dużo. Jednocześnie nie są pokryte potrzeby analityczne użytkowników, bo dostępne dane nie są przejrzyście zdefiniowane co do zakresu i metody liczenia. Zbierane obecnie dane są więc niedostatecznie porównywalne.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że stworzoną listę wskaźników ICT trzeba pilnować zarówno od strony wiarygodności i dostępności danych do ich liczenia jak i kształtowania wiedzy i opinii na ich temat, szczególnie w tym zakresie gdzie Polska jest nieprawdziwie opisywana w rankingach. Przedstawiciele Instytutu Łączności poinformowali natomiast o dużych zasobach informacyjnych i metodologicznych jakimi dysponują w zakresie wskaźników charakteryzujących poziom rozwoju społeczeństwa informacyjnego i zadeklarowali gotowość współpracy w tym zakresie.

Czytaj także:

Jak Ministerstwo Gospodarki będzie promować i wspierać branżę polską IT

Tak Polska będzie prezentowana na targach CeBIT 2011

IT polską specjalnością eksportową

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200