Ministerstwo Finansów rozpoczyna duże projekty IT

Procedura wyboru generalnego wykonawcy trwa już kilka miesięcy i prowadzona jest w trybie przetargu ograniczonego. W najbliższy poniedziałek (18 maja) mija ostateczny termin złożenia ofert. Do obecnego etapu postępowania zakwalifikowało się sześć podmiotów. "Są to głownie konsorcja dużych firm budowlanych i informatycznych, również z udziałem podmiotów zagranicznych. Przewidywany termin rozstrzygnięcia przetargu to czerwiec-lipiec br." - mówi Paweł Oracz. Czas realizacji inwestycji wynosi 18 miesięcy

Wykonawcy studium konsolidacji i centralizacji ma zaś zdecydować o zakresie działań związanych z konsolidacją i centralizacją systemów celnych i podatkowych i określić standardy technologiczne zastosowanych rozwiązań IT. Postępowanie to trwa od dwóch miesięcy i prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego. Wnioski o przystąpienie do dialogu złożyło siedem dużych podmiotów, głownie konsorcjów dużych firm IT.

Zakończenie postępowania i podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest koniec 2009 r. Realizacja studium konsolidacji i centralizacji będzie potrwa ok. sześciu miesięcy, po czym zostaną ogłoszone przetargi na poszczególne działania konsolidacyjne.

"Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych będzie polegała na stworzeniu nowego, bezpiecznego, wydajnego i skalowalnego środowiska teleinformatycznego będącego podstawą funkcjonowania obecnych i wytwarzanych w projektach systemach użytkowych. Obecnie funkcjonujące aplikacje będą przenoszone do nowego środowiska na zintegrowaną infrastrukturę IT jednolitą dla obecnych i nowych systemów teleinformatycznych, co uprości mechanizmy ich współdziałania, przepływu danych, administrację i zarządzanie" - wyjaśnia Paweł Oracz.

Budowane dla Ministerstwa Finansów Centrum Przetwarzania Danych ma zagwarantować odpowiednie powierzchnie teletechniczne na co najmniej 15 lat. Jednak resort finansów zdecydował się na zakup działki, która pozwoli na budowę dwóch kolejnych, podobnych centrów w przypadku zaistnienia takiej praktycznej potrzeby.


TOP 200