Miniaturowy notebook

Po sukcesie w Japonii, Thoshiba wprowadziła Libretto na rynek europejski.

Po sukcesie w Japonii, Thoshiba wprowadziła Libretto na rynek europejski.

Toshiba wprowadziła do sprzedaży w Polsce Libretto 50CT. Jest to komputer przenośny o wymiarach i wadze plasujących go w kategorii pośredniej między standardowymi, pełnowymiarowymi notebookami a komputerami naręcznymi HPC (Handheld PC). Mininotebook waży niecały kilogram, ma wymiary 21 x 11,4 x 3,3 cm i pracuje pod systemem Windows 95.

Libretto jest wyposażony w procesor Pentium 75 MHz, 16 MB EDO RAM, dysk stały o pojemności 810 MB, wyświetlacz TFT 6,1” o rozdzielczości 640 x 480 pkt. oraz kartę dźwiękową, zgodną z Sound Blaster Pro. Karta graficzna z 1 MB RAM umożliwia wyświetlanie obrazów o rozdzielczości 1024 x 768 pkt. (256 kolorów) na monitorach zewnętrznych - dodatkowo zawiera konwerter RGB, umożliwiający podłączenie Libretto do odbiornika telewizyjnego. Mininotebook jest też wyposażony w głośnik, urządzenie wskazujące AccuPoint oraz 80-znakową klawiaturę zgodną ze standardem Windows 95.

Libretto ma gniazdo dla kart PC Card (PCMCIA), interfejs IrDA do zdalnej komunikacji w paśmie podczerwieni (szybkość transmisji 115,2 Kb/s) oraz gniazda do podłączenia zewnętrznej pełnowymiarowej klawiatury, monitora i myszy. Stacja dyskietek jest urządzeniem zewnętrznym, podłączanym za pomocą gniazda PC Card.

Ponieważ komputer ma bardzo małe wymiary, również wielkości klawiatury i wyświetlacza zostały zmniejszone do minimum. Może to skutecznie utrudnić długotrwałą pracę z mininotebookiem i praktycznie nie pozwala na traktowanie go jako urządzenia zastępującego stacjonarny komputer. Ponadto wskaźnik myszy jest dość niefortunnie ułożony i podczas prób „kliknięcia” często dochodzi do przypadkowego przemieszczenia się . Zaletą Libretto 50CT jest natomiast możliwość korzystania z pełnego systemu Windows 95 i jego aplikacji, a nie - jak w przypadku niewiele mniejszych i lżejszych - komputerów HPC ze specjalnej, okrojonej wersji Windows CE. Libretto 50CT jest standardowo wyposażony w akumulator Li-Ion, umożliwiający ok. 1,5-2 godzin pracy bez doładowywania. Dodatkowy akumulator przedłużający czas pracy do 3-4 godzin.

Obecnie komputer jest sprzedawany z angielską wersją Windows 95. Polscy użytkownicy mogą we własnym zakresie instalować wersję lokalną - musi to jednak być wersja OSR2. Jak twierdzi przedstawiciel dystrybutora firmy Techmex, pod koniec tego roku Libretto będzie oferowane wraz z polską wersją Windows 95.

Mininotebook Libretto 50CT

Producent: Toshiba

Dystrybutor: Techmex, 43-316 Bielsko-Biała, ul. Partyzantów 71, tel. (+33) 13 00 00.

Cena: 3543 DEM + VAT


TOP 200