Miniaturowy komputer medyczny o wielkości 1 mm sześciennego

Naukowcy z University of Michigan (USA) zaprojektowali i zbudowali miniaturowy komputer, który będzie stosowany w okulistyce. Układ Phoenix można umieścić w ludzkim oku (implant), gdzie pełni rolę czujnika monitorującego i rejestrującego ciśnienie gałki ocznej, bardzo ważnego parametru w przypadku pacjentów chorujących na jaskrę.

Układ Phoenix składa się z ultra energooszczędnego mikroprocesora, czujnika ciśnienia, pamięci, baterii typu "thin film", ogniwa słonecznego i nadajnika radiowego, który transmituje dane do zewnętrznego czytnika danych, znajdującego się w bezpośredniej bliskości oka.

Miniaturowy komputer medyczny o wielkości 1 mm sześciennego

Układ Phoenix na 1-centowej monecie

Ciśnienie jest mierzone co 15 min i tylko wtedy pracuje komputer, pobierając 5,3 nanowata mocy. Wchodząca w skład układu pamięć może przechowywać dane zebrane w ciągu tygodnia. Gdy czujnik nie mierzy ciśnienia, komputer pozostaje w stanie uśpienia. Aby ogniwo słoneczne naładowało w 100% baterię, układ musi być w zasięgu promieni słonecznych przez 1,5 godziny (albo przez 10 godzin w zasięgu światła emitowanego przez żarówkę).

Zobacz również:

  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Miniaturowy układ radiowy wchodzący w skład rozwiązania dopasowuje automatycznie częstotliwość do tej, której używa znajdujący się w pobliżu bezprzewodowy czytnik danych.

Twórcy rozwiązania - profesorowie Dennis Sylvester, David Blaauw i David Wentzloff - podkreślają, że miniaturowy komputer może znaleźć zastosowanie również w przemyśle, w aplikacjach wymagających bardzo małych czujników i pamięci oraz bezprzewodowych nadajników, transmitujących zebrane dane do systemu informatycznego.

Naukowcy zaprezentowali komputer w tym tygodniu w San Francisco na konferencji ISSCC (International Solid-State Circuits Conference).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200